Mindre kaos i Norrköpings primärvård efter inspektion
Efter Vårdförbundets larm om låg bemanning och allmänt kaos inspekterade Arbetsmiljöverket vårdcentralen Cityhälsan norr och Cityhälsan hemsjukvården i Norrköping i mitten av juli. Sedan dess har successivt en rad åtgärder vidtagits för att komma tillrätta med de mest akuta problemen.
En åtgärdslista har skickats till Arbetsmiljöverket, som ska träffa arbetsgivaren och Vårdförbundet i nästa vecka.
– Utifrån omständigheterna och förutsättningarna har vi inte kunnat se att arbetsgivaren skulle kunna göra så mycket mer. Men fortfarande har vi olika uppfattningar om vad som menas med exempelvis minimibemanning inom hemsjukvården, säger Lucie Yousefi, ledamot i Vårdförbundets lokala avdelning i Östergötland.
Enligt Lucie Yousefi var parterna överens med Arbetsmiljöverket om att minimibemanningen ska gälla hela dagarna, från 8 till 16.
Hem efter lunch
– Men arbetsgivaren anser att kravet är uppfyllt även om medarbetare med kortare schemalagd tid går hem efter lunch, säger Lucie Yousefi.
Och även om det är sagt att minimibemanningen ska hållas har det inte lyckats. Enligt arbetsgivaren uppfylldes kravet endast 12 vardagar av 25 inom hemsjukvården under juli och början av augusti.
Prioriterat om
Bland de viktigaste åtgärderna som vidtagits är att arbetet har prioriterats om. Varje morgon, samt även vid lunchtid inom hemsjukvården, samlas chefen och medarbetarna för att tillsammans planera dagen utifrån hur bemanningen ser ut.
Arbetsuppgifter prioriteras om beroende på hur stressad personalen känner sig och för att de ska kunna ta ut sina raster.
– Vi är inte färdiga med utvärderingen. Framför allt vill vi veta hur de anställda har upplevt den psykosociala arbetsmiljön, vilket vi kommer att ta reda på under september, säger Lucie Yousefi.