Långa promenader nyttigt för personer med diabetes

Långa promenader nyttigt för personer med diabetes
Ju fler steg, desto bättre hälsa för personer med diabetes, visar forskning vid vårdcentraler i Östergötland och Jönköpings län. Arkivbild: Colourbox

Ju fler steg — desto mindre övervikt och kärlproblem. Det visar en studie på patienter med diabetes typ 2 som gjorts vid vårdcentraler i Östergötland och Jönköpings län.

– De som tog flest antal steg var minst överviktiga, säger Carl Johan Östgren, professor i allmänmedicin och distriktsläkare vid Vårdcentralen Ödeshög.

Hans studie på 300 patienter med diabetes visar inte bara att de som promenerar mest är minst överviktiga utan också att de har bäst kärlstatus.

Stegräknare i tre dygn

Under tre dygn fick patienterna bära en stegräknare som visar hur många steg de tar.  Sedan mättes blodtryck, BMI, midjemått och pulsvågshastighet (visar hur stela blodkärlen är). De som tog 10 000 steg eller mer om dagen hade betydligt bättre värden än de som tog färre. Även den inflammatoriska markören CRP var lägre.

– 10 000 steg motsvarar cirka sju kilometers promenad, vilket är ganska långt och borde hjälpa mot övervikt. Det är spännande resultat eftersom det tyder på att stegräknare både kan användas som ett mått på fysisk aktivitet och stimulera till rörelse, säger Carl Johan Östgren.
 
Forskningen kommer att fördjupas i en uppföljning efter fyra år med samma patientgrupp.

Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida