I dag reser hon in i svältens Somalia

I dag reser hon in i svältens Somalia
I dag reser Karin Fissch återigen in i världens farligaste land för att ge personalen vid Läkare utan gränser det stöd hon kan.

Mässlingsepidemier och kolera drabbar nu Somalia som en följd av svältkatastrofen. Sjuksköterskan Karin Fischer har arbetat för Läkare utan gränser i Somalia i sex år och ser på nära håll hur svältkatastrofen slår mot människor som redan tidigare var svårt drabbade av det långvariga kriget.

I dag reser Karin Fischer till Galkayo i centrala Somalia där Läkare utan gränser driver två sjukhus.

– Jag ska träffa vår personal där och diskutera situationen och deras behov, berättar hon på telefon från Nairobi i grannlandet Kenya där Läkare utan gränser har sitt kontor.

Fortfarande farligt i Somalia

På grund av säkerhetsrisken kan internationell personal inte stanna länge i Somalia, utan arbetet på sjukhusen sköts framför allt av inhemsk personal.

– Även om rebellgruppen al-Shabaab nu lämnat Somalias huvudstad Mogadishu är det fortfarande ett farligt ställe att arbeta på eftersom det finns många andra element som skapar oro, säger Karin Fischer.

Mässling och kolera

Läkare utan gränser har alltid funnits på plats i Mogadishu, men tidigare har deras sjukhus framför allt tagit hand om människor med krigsskador. Nu sätter organisationen in mer resurser och personal för att kunna ta hand om alla svältande och sjuka människor som söker sig till huvudstaden.

– Vi börjar se flera utbrott av mässling och därför drar vi igång en massvaccinationskampanj. Dessutom börjar det dyka upp fall av kolera och andra infektionssjukdomar. När människor försvagas av svält drabbas de förstås lättare av olika sjukdomar, säger Karin Fischer.

Även äldre barn drabbas

Läget i Somalia har varit svårt i många år på grund av inbördeskriget. Torkan och svälten slår mot människor som redan tidigare har uttömt alla sina resurser. De lämnar sina byar i otroligt dåligt skick och går hundratals kilometer för att få hjälp att överleva.

– I en svältkatastrof brukar det främst vara barn under fem år som drabbas, att vi nu ser även äldre barn och vuxna som dör av svält är ett mått på hur allvarlig situationen är.

Hon tror tyvärr att situationen kommer att förvärras, både när det gäller bristen på mat och vatten och olika sjukdomar, och säger att behovet av mer resurser och personal är stort.

Läget inte hopplöst

Karin Fischer har varit landansvarig för Läkare utan gränsers insatser i Somalia i tre år, innan dess var hon medicinsk koordinator i tre år, så hon känner landet väl. Men trots att hon nu befinner sig i ett av världens farligaste länder som dessutom är svårt drabbat av en hungerkatastrof så tycker hon inte att det känns hopplöst.

– Visst kan även jag drabbas av hopplöshet ibland och fundera på om vi aldrig ska nå botten på detta elände. Men vi har så otroligt fantastisk personal här i Somalia som hela tiden arbetar vidare och det gör att vi också kämpar vidare och försöker stötta dem.

Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida