»Försvarets chefer måste visa att de inte tolererar sextrakasserier«
Sjuksköterskan Rebecka Söderholm blev trakasserad när hon var ambulanschef i den svenska fn-bataljonen i Kosovo. Försvaret måste omvärdera sitt hierarkiska ledarskap, anser forskare.
Det började med två mäns grabbiga gapighet, över sexuella trakasserier, till utfrysning och ordervägran vid vapenhantering. Först när sjuksköterskan Rebecka Söderholm efter fyra månader gick till högste chefen blev det utredning och de två sändes hem.
– Jag är plutonchef i lottorna och har 15 års erfarenhet som ledare, är van vid militärliv, och har varit ute förut, men aldrig tidigare varit med om något liknande. De här två klarade inte av att deras gruppbefäl var kvinna, konstaterar Rebecka Söderholm.
1999 genomförde Sofia Ivarsson, fil dr och forskare vid avdelningen för organisation och profession på
Försvarshögskolan en studie med genusperspektiv där sexuella trakasserier och copingstrategier ingick i frågorna.
300 kvinnliga officerare svarade. Deras svar ledde till utbildning av rådgivare på varje förband om definitioner, lagtexter och förhållningssätt.
– Cheferna måste vara tydliga med att försvaret inte tolererar sådant, agera då det händer, och förebygga genom närvaro och tillgänglighet. Men hierarkin i försvaret gynnar inte ett sådant ledarskap, konstaterar Sofia Ivarsson.
Rebecka Söderholm går i stödsamtal hos en psykolog och anmälde på försvarets uppmaning sitt höga blodtryck som arbetsskada, men har fått avslag. Hon kommer nu att överklaga till försäkringskassan.