Vill få unga att forska

Vill få unga att forska
Anna Forsberg är professor i vårdvetenskap vid Sahlgrenska akademin, Göteborgs universitet.

Som nybliven professor vid Sahlgrenska akademin i Göteborg får Anna Forsberg en bättre arena för att göra det hon vill: att utveckla omvårdnadsämnet och hjälpa unga fram till forskarutbildning.

Makten i sig är inte det Anna Forsberg strävar efter. Professuren i vårdvetenskap med inriktning mot omvårdnad på institutionen för vårdvetenskap och hälsa vid Sahlgrenska akademin i Göteborg ger henne större möjligheter att verka och att utveckla omvårdnadsämnet. Hennes främsta ambition är att hjälpa andra fram till forskarutbildning.

– Jag vill ha en position där jag kan verka och professuren ger mig en bättre arena för att göra det jag vill. Jag är säker på att jag kan använda det till något bra.

Vill vara en god handledare

Att sträva efter egen framgång är inte Anna Forsbergs grej. Däremot är det viktigt för henne att vara kunnig och duktig i det hon gör. Som ung forskare, hon var småbarnsförälder så sent som till i måndags då hennes tvillingar började i skolan, tycker hon att det är viktigt att vara en förebild. Hon vinnlägger sig om att svara när andra yngre tar kontakt. Hon har många doktorander och tycker det är viktigt att vara en god handledare.

– Det ska vara utmanande, svårt och roligt att jobba med mig, man ska känna att man lär sig mycket. De som kommer till mig ska veta att de får en juste och ärlig chans. Jag försöker svara an på frågan, viljan, lusten, säger Anna Forsberg.

Började tidigt

När Anna Forsberg försvarade sin doktorsavhandling för tio år sedan var hon 32 år. Bara en sjuksköterska har varit yngre vid sin disputation. Och nu tillhör hon sannolikt också de allra yngsta bland professorerna i vårdvetenskap.

Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida