Nya arbetstidslagen väcker missnöje

Många upplever att de har fått sämre arbetstider visar den rundringning som Vårdfacket har gjort.

Missnöjet gäller framför allt kravet på elva timmars dygnsvila. På många ställen har konsekvenserna blivit fler arbetspass i månaden och mer helgarbete. På till exempel Södra Älvsborgs sjukhus har ett par hundra vårdanställda skrivit på en protestlista och krävt att deras gamla scheman ska vara kvar. Inom nu-sjukvården gick ledningen ut med ett generellt direktiv om åtta timmars nattarbetstid, något som skulle innebära fler pass.

Det vanligaste verkar vara att arbetsgivaren enbart har sett förändringen som en teknisk fråga – att fylla schemaraderna med ordinarie bemanning.

En tolkning som väckt ilska är kompensationen för bruten dygnsvila. På en rad håll anser arbetsgivare att den som tvingas bryta dygnsvilan och sedan ska kompenseras för detta med färre timmar under nästa arbetspass, själv ska betala det. Endera blir det då löneavdrag eller så får man ta timmarna från sin övertidsbank.

Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida