Blodprov kan avslöja graden av blindtarmsinflammation
Mycket tyder på att det med ett enkelt blodprov går att förutsäga sjukdomsförloppet vid blindtarmsinflammation. I så fall skulle många slippa att bli opererade.
Anna Solberg, specialistläkare i kirurgi och forskare vid fibrinolyslaboratoriet vid Sahlgrenska akademin i Göteborg, har kartlagt förekomsten av vävnadsnedbrytande enzymer, proteaser, runt området där en blindtarm har brustit och i vävnaderna intill. Resultatet visar att det finns en obalans mellan proteaserna och ett ämne som heter TIMP-1.
TIMP-1 hämmar de nedbrytande vävnadsenzymerna. Nu visar det sig att det även speglar graden av inflammation i blodet, vilket innebär att det kanske räcker med att mäta TIMP-1 i blodet för att avgöra hur pass allvarlig inflammationen är. I lindrigare fall skulle det då kanske räcka att enbart behandla patienten med antibiotika.
I ett pressmeddelande från Sahlgrenska akademin förklarar dock Anna Solberg att det behövs fler studier av TIMP-1 innan man med säkerhet vet om det kan utnyttjas på det här enkla sättet.