Olagligt att linda patienternas händer?
Får personalen linda händerna på oroliga patienter så att de inte kan komma åt att dra i sladdar och slangar? Det undrar en sjuksköterska vid Akademiska sjukhuset i Uppsala som skrivit till Socialstyrelsen.
Sjuksköterskan, som arbetar på en avdelning för neurologiska sjukdomar, skriver att när en patient är orolig eller plockar mycket med fingrarna kan personalen linda händerna för att förhindra att patienten drar i slangar eller sladdar. Det skriver Upsala Nya Tidning.
Med tanke på de nya reglerna om tvångsåtgärder undrar sjuksköterskan nu om det är olagligt att linda ”boxhandskar” på det här sättet eftersom patienten inte kan öppna händerna. Hon undrar även om vem som är ytterst ansvarig när handlingen utförs.
Sjuksköterskan skriver att åtgärden inte brukar journalföras och beskriver att det också händer att patienten binds fast med armarna i sängramen.