Skåne: Stopp i förhandlingarna

Region Skåne föreslår ett treårigt avtal, men hittills har Vårdförbundets Skåne­avdelning inte varit beredd att skriva på.

Arbetsgivaren lovade i somras att gapet mellan Vårdförbundets medlemmar och läkarna inte ska fortsätta öka, men när Skåne­avdelningen jämför vad regionen erbjuder med läkarnas avtal infrias inte det löftet.

Enligt Vårdförbundets beräkningar kommer lönen att öka med drygt 2 400 kronor på tre år för medlemmarna, medan läkargruppens ökar med över 4 500.

I diskussionerna i somras var Region Skåne och Vårdförbundet överens om att förbundets medlemsgrupper var så fel­avlönade att det krävs ett långsiktigt strategiskt arbete för att rätta till. Det sades då att de första stegen mot en förändring behöver tas under den här avtalsperioden. Men nu anser Vårdförbundets avdelning i Skåne att det strategiska tänkandet är borta ur arbetsgivarens bud.

Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida