Specialistsjuksköterska. ”Hellre hög lön än betald utbildning”
Foto: Björn Wanhatalo
Det viktigaste är inte betald specialistutbildning. "Vårdförbundet måste strida för en rejäl löneökning", säger Gitte Larsson, iva-sjuksköterska.
Egentligen trivs hon väldigt bra på Norrlands universitetssjukhus med ett jobb som är under ständig utveckling. Men en gång om året blir hon så förbannad att det går ut över arbetsglädjen — när det är dags för lönerevision. Gitte Larsson tycker att hennes yrkeskår, specialistsjuksköterskorna, är skrämmande underbetalda särskilt som patienterna blir sjukare och intensivvården mer högteknologisk.
— Jämför med vilken annan yrkesgrupp som helst med fyra års högskolestudier. Vi har dessutom ansvar för människors liv. Det är hög tid för förändring, säger hon.?
En orsak är att få vet vad hon och hennes kolleger gör. När hon letar efter arbetsbeskrivningar hittar hon bara mjukvaran, allmänna ord om att specialistsjuksköterskan ska vårda och skapa trygghet, i stället för hårdvara som konkreta kunskapskrav. Hon tycker att det både ligger på Vårdförbundet och kåren själv att förklara vad de faktiskt gör. ?
— Fråga vem som helst på stan, ingen vet. Däremot kan alla svara på vad en läkare sysslar med. Det som går att synliggöra går också att få betalt för.
Att det finns för få som vill specialistutbilda sig har bara en orsak, enligt henne. Lönen. Visst skulle betald utbildning också vara bra, som Vårdförbundet kämpar för och regeringen har lovat, men tvingas hon välja väger lönen tyngre eftersom den följer med hela livet. I de fall där arbetsgivaren betalar kan det bli en fälla och användas som ett argument mot att höja lönerna.