Aleris tar över Bollnäs sjukhus
Vårdföretaget Aleris vann upphandlingen av driften av Bollnäs sjukhus. Enligt landstinget var det till slut kvaliteten, inte priset, som fällde avgörandet.
När landstinget aviserade att driften av Bollnäs sjukhus skulle ut på entreprenad var tre vårdföretag – Aleris, Mitt hjärta och Praktikertjänst – direkt framme och lämnade in sina anbud. Men endast Aleris lyckades uppfylla de krav på kvalitet och kompetens som ställdes för att anbudet skulle värderas fullt ut.
Inte billigast
Aleris anbud var visserligen inte det billigaste – Mitt hjärta lade sig till exempel under Aleris 316 miljoner i årlig driftskostnad – men enligt landstingsrådet Tommy Berger (S) har man varit tydliga med att ”kvaliteten är minst lika viktig som pengarna”.
Bollnäs sjukhus övergår i Aleris regi i september 2011. Avtalet löper på fem år med möjlighet till förlängning.