Ett ägg räcker för graviditet

Det är lika effektivt att föra tillbaka ett embryo som två för att kvinnan ska bli gravid efter en provrörsbefruktning, ivf.

7 februari 2005

Det visar forskare vid Sahlgrenska akademin i Göteborg i världens hittills största kontrollerade studie.

De 661 kvinnor som deltog från elva kliniker delades in i två grupper. Kvinnorna i den ena gruppen fick två embryon återförda på en gång, kvinnorna i den andra ett. I gruppen kvinnor som fick ett embryo i taget födde 39 procent barn mot 43 procent i gruppen kvinnor som hade fått två.

Men i gruppen kvinnor som fick två embryon återförda på en gång var 33 procent tvillinggraviditeter eller mer, mot färre än en procent i den andra gruppen.

Förr var det vanligt att läkarna för att öka chanserna till graviditet vid ivf förde tillbaka flera ägg på en gång. Det resulterade ofta i flerbördsgraviditeter.

Men sådana är förenade med stora risker, bland annat risk för låga födelsevikter och för tidiga födslar.

Därför rekommenderar Socialstyrelsen sedan 2003 att endast ett embryo i taget återförs och i Skandinavien är det redan rutin på många kliniker.

Forskarna i Göteborg hoppas nu att ivf-kliniker runt om i världen ska anamma samma rutin.

 

Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida