Joakim jobbar i världens största ambulans
Den specialbyggda bussen har plats för 28 sittande och fyra liggande patienter. Sedan ett par veckor trafikerar den sträckan Falun-Uppsala varje vardag. "Målet är att behålla fler ambulanser kvar i Dalarna", säger ambulanssjuksköterskan och bussföraren Joakim Ambjörnsson, som varit med och utvecklat fordonet.
Vansbrosimmet, Vasaloppet och Classic car week är bara några av de omfattande evenemang som kräver extra beredskap i region Dalarna. Ett stort antal patienter transporteras också från Mora och Falun till Uppsala eller Stockholm för undersökning, operationer och annan avancerad vård.
Den nya bussen är tänkt att både användas som ledningscentral vid större händelser, som olyckor och idrottstävlingar, och som färdmedel. Måndag till fredag hämtar den upp patienter i Borlänge, Hedemora och Avesta.

– En ambulanssjukvårdare har ansvar för de sittande och en ambulanssjuksköterska för de som ligger. Skillnaden jämfört med en vanlig ambulans är att man har fyra patienter istället för en, så vi sitter inte mitt emot dem, utan förlitar oss mer på skärmar, säger Joakim Ambjörnsson.
Tog busskörkort i tjänsten
Själv placerar han sig oftast i förarsätet. Joakim Ambjörnsson har arbetat vid ambulansen i Falun i 30 år och berättar att det alltid körts många sjuktransporter till Uppsala, men att de organiserats på olika sätt. Under en period var det brist på förare av de ”vanliga” bussarna och då erbjöds ambulanspersonalen att ta körkort för att kunna hoppa in.
Ett problem har däremot varit att vissa patienter ändå behövt åka ambulans, vilket ”dränerat” stora delar av regionen på utryckningskraft.
– Målet med det här är att behålla fler ambulanser på plats i Dalarna, säger Joakim Ambjörnsson.

I två år har han varit med och planerat ombyggnationen av bussen, som skett på en verkstad i Spanien.
– De kan tillverka precis vad som helst: blodbussar, turnébussar, lyxbussar med soffor och barer.
Den här innehåller samma utrustning som en reguljär ambulans, men har rymligare ytor i vårdutrymmet.
– Vi har varit angelägna om en bra arbetsmiljö. Det bästa är nog toaletten, som är stor nog att få in en rullstol i.
Hissar upp bårarna
Inför premiärturen i september övade besättningen på tekniken, bland annat att köra in och ut bårarna.
– Hissen går en och en halv meter över marken, så vissa patienter kan tycka att det är obehagligt. Det är också viktigt att placera dem i rätt turordning efter var de ska av.
Inspirationen kommer bland annat från Värmland, som har två liknande bussar stationerade i Karlstad. Fler regioner har lagt beställningar, enligt Joakim Ambjörnsson.
– Vi har haft bra samarbete över länsgränserna.
Det som gör Dalarnas buss unik är dels storleken, dels utseendet.
– De i Karlstad är inte stripade. Tack vare det kan vi nog kalla det här världens största ambulans! säger Joakim Ambjörnsson.
