Personligt Pia Holmér Pettersson

Ålder: 52 årFamilj: man och barnKarriär: anestesisjuksköterska, med dr och vårdutvecklingssamordnareGillar: att röra på sig, särskilt att åka skidor, både utför och på längden. Tycker därför mycket om vintern.Passion: dansa flamencoFantastisk upplevelse: La BohŨme på Sidneyoperan

Efter många år som anestesisjuksköterska, några år i andra branscher och en period inom intensivvården landade Pia Holmér Pettersson på thoraxkliniken. Där blev hon tillfrågad om hon ville medverka i en smärtstudie på lungopererade patienter. Och det ville hon.

Studien ledde till helt nya smärtrutiner på kliniken. Vas introducerades och lungopererade patienter fick behålla sin epiduralanestesi (EDA) när de flyttades till vårdavdelning. Det var en stor förändring för patienterna och även för Pia Holmér Pettersson; hos henne hade ett stort intresse för smärta väckts. Nästa steg blev att hon själv planerade och genomförde en studie inför införandet av patientkontrollerad smärtlindring (PCA). Hennes chef, som är läkare, blev också hennes handledare, vilket gav henne möjlighet att forska inom ramen för arbetet. Att det sedan innebar att hon blev doktorand inom kirurgisk vetenskap har hon inte känt som någon brist. Det viktigaste för henne är att forskningen leder till att patienten får en effektiv smärtbehandling med minsta möjliga obehag.

– Min ledstjärna är att det ska bli så bra som möjligt för patienten och då får det inte vara vattentäta skott mellan medicin och omvårdnad, säger hon bestämt.

Ibland märker Pia Holmér Pettersson att uppfattningen finns att det bara är kvalitativa metoder som gäller i omvårdnad. Men så ser inte hon på saken.

– Kontrollerade randomiserade studier är det enda jag har använt och det har vunnit gehör i alla led.

Att få forska inom thoraxområdet stortrivs hon med. Det är avancerad kirurgi och en patientgrupp som hon beskriver som fantastisk: intresserade av smärtlindring och av att det sker en utveckling på området.

– Det är lätt att rekrytera patienter. De känner sig lite utvalda, vilket kanske är en anledning till att de tackar ja till att delta i studier. Och det gagnar patienterna.

Men Pia Holmér Pettersson är vare sig färdig eller nöjd trots att hon har hållit på länge och tittat på olika faktorer och prövat med alla möjliga åtgärder som kan påverka patienternas mående efter operation och anestesi.

– Problemet med illamående kvarstår. Men det beror inte bara på den postoperativa smärtlindringen; opioider ger illamående och används alltid vid hjärtkirurgi. Så jag planerar att titta mer på både illamående och smärta.

För korrespondens:
Pia Holmér Pettersson, thorax kärldivisionen, Karolinska universitetssjukhuset Solna.
E-post: pia.holmer-pettersson@karolinska.se

Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida