Plockade upp kasserade läkemedel
Upprepade agerandet trots kollegans påpekande att det var fel.
En 83-årig man som bodde på sjukhem var av jourläkaren ordinerad T. Zopiklone 7,5 mg till natten. När sjuksköterskan skulle dela läkemedlet i hans dosett hittade hon varken det preparatet eller något synonymt i basförrådet.
Men hon visste att det fanns rätt sort i burken för kasserade läkemedel och hämtade läkemedlet därifrån. Sjuksköterskan informerade en kollega som förklarade att man inte får göra så.
Hon tog dock inte kollegans påpekande på allvar utan upprepade agerandet vid ett senare tillfälle. Enligt Socialstyrelsen som anmälde sjuksköterskan till Ansvarsnämnden stängdes sjuksköterskan efter händelserna av från sin tjänst och erbjöds andra uppgifter.
Socialstyrelsen skrev att det är självklart att läkemedel som har kasserats inte ska användas och att sjuksköterskan borde ha kontaktat läkaren då hon inte kunde fullfölja hans ordination.
Sjuksköterskan medgav att hon hade gjort fel och Ansvarsnämnden gav henne en varning.
Beslutet har vunnit laga kraft (hsan 2005/845:a2).