Spetskompetens ger 1 400 extra

Spetskompetens ger 1 400 extra
Jenny Gertonsson

När de biomedicinska analytikerna vid patologlabbet på Blekingesjukhuset i Karlskrona fick frågan om de kunde ta på sig fler arbetsuppgifter sa de ”ja — men vi vill ha betalt för det”.

27 oktober 2010

Det är ont om patologer. Läkar­bristen har bland annat gjort att fler arbetsuppgifter numera utförs av biomedicinska analytiker. Men det är inte alltid de får betalt för det.?

Den situationen tänkte inte Jenny Gertonsson och hennes kolleger hamna i. Så när deras chef på divisionen för medicinsk service, John Andersson, frågade dem om de kunde tänka sig att också skära ut stora preparat — livmoder, prostata, tarm och så vidare – sa de ja. Men samtidigt att de ville ha ett lönepåslag för denna nya arbetsuppgift.?

— Vi hade förstås inget emot att ta på oss nya arbetsuppgifter. Det är positivt att utvecklas i sitt arbete — särskilt om man får betalt för det, säger Jenny Gertonsson, som också är Vårdförbundets förtroendevalda på arbetsplatsen.?

Nu är överenskommelsen klar. 1?400 kronor extra ska de fyra biomedicinska analytikerna få och utbildningen ska snart komma i gång.?

Lika mycket i påslag kommer också Susanne Lundgren och tre av hennes kolleger på klinfys att få. Hon har, som hon säger, ”kört kärl” i många år och skaffat sig djupa kunskaper i sitt yrke. Nu är hon ansvarig för kärlsektionen som består av fem biomedicinska analytiker.?

Susanne Lundgren värjer sig mot bilden av att biomedicinska analytiker ”tar över” läkaruppgifter. Hon menar att den tekniska utvecklingen och de biomedicinska analytikernas ökade kompetens helt enkelt har förändrat förutsättningarna.?

— Vi är specialister. Vi har nischat in oss allt mer, vi har en spetskompetens som gör att vi kan och gör mer än läkarna inom vissa områden. De har sina arbetsuppgifter, vi har våra. Och jag tycker att vi ska ha betalt för det vi gör, säger hon.?

Innan Susanne Lundgren och hennes kolleger fick lönepåslaget på 1?400 kronor fick de faktiskt ett påslag på 1?000 kronor i samband med fjolårets lokala lönerevision. Också de biomedicinska analytikerna på patologen har tidigare fått påslag för nya arbetsuppgifter.?

Divisionschefen John Andersson konstaterar att det finns flera mycket erfarna biomedicinska analytiker på Blekingesjukhuset.?

— I praktiken är det de som lär ut till unga ST-läkare inte bara apparatur utan också diagnostisering. Och jag tycker inte att lärlingen, alltså ST-läkaren, ska ha bättre betalt än mästaren. Riktigt där är vi inte ännu, men vi har i alla fall kommit en bit på väg, säger han.?

Annika Wåhlin är ordförande för Vårdförbundet i Blekinge. Hon tycker att det är mycket glädjande att de biomedicinska analytikerna nu får betalt för sin kunskap och för sitt bidrag till en god och säker vård.?

— Jag är glad över att en verksamhetschef nu verkligen är beredd att ge våra medlemsgrupper betalt för de insatser de gör. Biomedicinska analytiker arbetar ofta i det tysta men har en oerhört stor betydelse för vården och patienterna. Vad skulle vi göra utan dem? säger hon.?

Hon noterar särskilt att John Andersson säger att det är ett steg på vägen.?

— Jag hoppas att han håller fast vid det och att de kan få ytterligare löne­ökningar framöver!

Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida