Stort intresse för ny chefsförening
Vårdförbundet får en ny chefsförening. Plattformen är efterlängtad av medlemmar som har saknat en gemensam arena. En av dem är Anette Grahn, som ser fram emot att chefsfrågorna synliggörs mer.
Vårdförbundets nya chefsförening för håller på att ta form. Åttio intresserade chefer och ledare är nu i färd med att diskutera upplägg och välja interimsstyrelse. Enligt Torbjörn Severin, en av Vårdförbundets chefsspecialister, finns det ett stort behov av den här typen av plattform bland medlemmarna. Två gånger tidigare har frågan om en chefsförening lyfts på Vårdförbundets kongresser men först efter den senaste blev det verklighet.
– Nu är det dags. Målet är att det ska vara klart med formerna i maj och årsmöte i höst, säger Torbjörn Severin.
Men det är förstås inte chefsspecialisterna på Vårdförbundet som ska driva föreningen utan medlemmarna själva, poängterar Torbjörn Severin, som gärna tar en stöttande roll i bakgrunden.
Har saknat en chefsförening
En chef som har engagerat sig i föreningens bildande är Anette Grahn, verksamhetschef vid Cancer- och lungsjukvårdsenheten i Linköping. Hon hade gärna sett en förening för chefer redan när hon var nybliven i ledarrollen för 14 år sedan.
– Då saknade jag verkligen en arena i Vårdförbundet där man som chef kunde diskutera med andra om förutsättningar, utmaningar och arbetsmiljö – allt sådant som är viktigt för chefer också.
Anette Grahn har aldrig tvekat att vara kvar i Vårdförbundet som chef, eftersom det är där yrkesfrågorna drivs och diskuteras. Hon har inte heller tyckt att det har varit ett problem att vara i samma förbund som sina medarbetare.
– Jag har aldrig tänkt att vi står på motsatt sida, utan att vi har samma mål men olika roller. Men jag har märkt att chefsfrågorna inte har lyfts upp lika mycket i Vårdförbundet. Det tror jag en chefsförening kan hjälpa till att ändra på.
Vad hoppas du att föreningen kan ge?
– Jag hoppas att vi får kommunikationsarenor, att vi kan lyfta ledarskapsfrågorna och våra professionsfrågor på både strategisk och praktisk nivå. Jag hoppas också att vi kan hjälpa varandra med omvärldsbevakning och dela med oss av goda exempel och metoder.
Vad vill du själv bidra med i föreningen?
– Jag vill gärna dela med mig av de erfarenheter jag har och bidra med min kunskap i omvårdnadsvetenskap och personcentrerad vård. Jag vill gärna att vi lyfter blicken och diskuterar hur vi ska få omvårdnadsvetenskapen att växa – och hur vi ska stärka vår yrkesidentitet och stolthet.