Tror på förändring inom några år

Pressen från traditionerna kan väga mycket tyngre än en lag

1 augusti 2008

De har lagt ned knivarnaFlera tänkbara orsaker finns till att en förändrad syn på omskärelse håller på att utvecklas i Liberia. En är att landet för ett par år sedan fick Afrikas första folkvalda kvinnliga president. natpah, som arbetar mot könsstympning, har stor sympati bland folk i statsapparaten och har kontor i hälsodepartementet. Men att avskaffa traditionen med kvinnlig omskärelse är för närvarande inte en del av regeringens politik.

Mötet med J Amadu Kiawu, statssekreterare i inrikesdepartementet, visar hur svårt det är. Han är så positiv till arbetet som natpah utför att han har valt att vara stödmedlem. Men han arbetar i ett departement som har ansvar för att bevara nationella traditioner, och omskärelse av kvinnor är en nationell tradition. Det är fortfarande hans departement som delar ut licenser till omskärare.

I andra afrikanska länder har det visat sig att ett förbud i lagen inte är någon garanti för att könsstympningen får ett slut. Praxisen kan föras vidare, bara mindre synligt. Tanzania var tidigt ute med förbud enligt lagen, redan 1968, men där har man sett exempel på att det ändå kan föregå i det fördolda. Pressen från traditionerna kan väga mycket tyngre än en lag. Detta vill kvinnoaktivisterna i Liberia dra lärdom av.

– Först måste vi göra folk medvetna, och sen kan lagen komma. Om vi gör det i omvänd ordning skapar det bara motstånd mot förbudet, säger Ellen Williams, styrelseordförande i natpah.

Men hur länge dröjer det innan tiden är inne för att lagfästa förbudet?

En exakt tidsangivelse vill ingen ge, men tron är stor på att mycket kan hända inom loppet av några år.

Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida