Tvist om lönelöften

Ska sjuksköterskorna få högre lön under sommarsemestern eller inte? Det är Bodens kommun och Vårdförbundet i Norrbotten oeniga om.

7 oktober 2002

Strax före sommaren slöt Vårdförbundet och Bodens kommun ett avtal som innebar att tillsvidareanställda sjuksköterskor skulle få högre lön mellan mitten av juni och mitten av augusti.

Men parterna är inte överens om hur avtalet ska tolkas. Kommunen anser att den högre lönen inte ska utgå under semester, bara under aktiv tjänstgöring.

? Något sådant sägs inte i avtalet. Där står bara att den högre lönen ska utgå under den här perioden, säger Hans Erik Johansson, Vårdförbundets ombudsman i Norrbotten.

Vårdförbundet anser att kommunen begått avtalsbrott genom att inte betala ut den högre lönen under sjuksköterskornas semester och har nu begärt en förhandling.

Förbundet kommer att kräva skadestånd både till de enskilda sjuksköterskorna för att de inte fått ut sin förhöjda lön och till förbundet för avtalsbrott.

Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida