Vårdförbundet fick beröm

Vårdförbundet fick beröm för sitt sätt att arbeta med jämställdhet när den europeiska fackliga organisationen EPSU höll sin kongress i Stockholm.

17 juni 2004

Berömmet, från delegationen från Storbritanninen, gällde dels skriften Allt att vinna som översatts till engelska, dels sättet att arbeta med jämställdhetsfrågorna och hur förbundets material kan användas inte bara av medlemmar utan även andra intresserade. Kongressen tog också en resolution om att fortsätta det nuvarande arbetet samt markerade att det finns mycket kvar att göra.

Kvotering av kvinnor

? Jämställdheten är en viktig fråga inom EPSU. Sedan tidigare finns det regler om att alla instanser och organ ska vara jämställda. Bland annat finns det kvotering i styrelsen, platser som ska innehas av kvinnor, säger Anna-Karin Eklund, vice ordförande i Vårdförbundet och delegat på kongressen.

En annan fråga som togs upp gällde var tjänster skulle produceras och av vem. I en del länder anser fackförbunden att det mesta ska drivas i offentlig regi, medan till exempel Vårdförbundet är positvit till alternativ. I den resolution som antogs av kongressen poängteras offentlig finansiering och god kvalitet.

Hjälp att få egna avtal

Frågan om kollektivavtal var en tredje viktig fråga. Skillnaderna i Europa är stora. I en del länder finns det knappt några nationella kollektivavtal alls och där vill man ha någon form av Europabeslut. Andra länder, till exempel Sverige, har en tradition med starka nationella avtal och vill behålla dem och inte ha några Europaavtal.

? Beslutet på kongressen blev att EPSU ska arbeta för att stödja länder med problem att få nationella avtal, säger Anna-Karin Eklund.

EPSU-kongressen, den sjunde i ordningen, avslutades i dag bland annat med val av styrelse. Vårdförbundets ordförande Eva Fernvall valdes till suppleant.

Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida