Mikrovågshjälm avslöjar blödning vid stroke

Med hjälp av en så kallad mikrovågshjälm kan det i framtiden bli möjligt att snabbt ta reda på om en stroke beror på en blödning eller en propp i hjärnan, vilket kan skynda på behandlingen.
Det är det Göteborgsbaserade företaget Medfield Diagnostics som utvecklat hjälmen som på sikt kan komma att användas i ambulanserna för att snabbt kunna ställa rätt diagnos och därmed skynda på behandlingen.
Med hjälp av mikrovågsteknik avbildas eventuella blödningar i hjärnan.
I de allra flesta fallen orsakas stroke av proppbildning, vilket kan behandlas med trombolys. Men i cirka 15 procent av fallen beror stroken på en blödning, och då ska naturligtvis inte blodförtunnande medel ges.
En första studie på frivilliga patienter vid Sahlgrenska universitetssjukhuset i Göteborg visar att tekniken tycks fungera. Men fler studier behövs, skriver företaget i ett pressmeddelande.