Skövde. Nyblivne professorn satsar på att få tillbaka specialistutbildning
Som nybliven professor vid högskolan i Skövde ska Karin Enskär lägga krut på att få tillbaka examinationsrätten för barnsjuksköterskeutbildningen. Att omsätta forskningsresultat i undervisningen står också högt upp på agendan.
Att bli professor är stort. Det är ett erkännande för det man har åstadkommit och ger möjligheter att göra ännu mer. För Karin Enskär är det viktigt att få ägna mer tid åt forskning.
– Ja, jag vill använda resultaten, omsätta dem i undervisningen och visa studenterna hur de kan användas praktiskt.
Kämpar för examinationsrätter
Högskolan i Skövde har sjuksköterskeutbildning, specialistutbildning för distriktssköterskor och skolsköterskor, alla med självklar koppling till Karin Enskärs kompetens som specialistutbildad inom hälso- och sjukvård för barn och ungdom; en av de utbildningar som lärosätet för några år sedan förlorade examinationsrätten för.
Den kämpar hon och hennes kolleger nu för att få tillbaka. Högskolan har bland annat gjort en stor satsning på att höja kompetensen hos lärarna. Fler disputerade har anställts och de jobbar för att få fler docenter.