TCO om budgetförslaget: ”Reinfeldt gör samma misstag som Persson”

Det räcker inte med att vänta på att den ekonomiska utvecklingen raderar ut långtidsarbetslösheten. Det trodde Göran Persson 2006 och det verkar regeringen Reinfeldt tro nu. Men så enkelt är det inte.

Ungefär så kommenterar TCO regeringens budgetförslag. Ordförande Sture Nordh säger:

– När ska vi få en insikt om att kampen mot utanförskapet är dyr men att alternativet är ännu dyrare?

Regeringen får ett VG och två IG av TCO:

• VG: Åtgärderna mot arbetslösheten bland unga. Det är det höjda studiebidraget och satsningarna på folkhögskolorna som renderar betyget.

• IG x 2: Åtgärder mot ny arbetslöshet och långtidsarbetslöshet: För lite satsas i budgeten för att lösa dessa båda problem.

”Avstår från att satsa trots starka statsfinanser”

LO är inne på samma linje:

– Trots att de svenska statsfinanserna är mycket starka så avstår regeringen återigen att med kraft bekämpa arbetslösheten. Det slår hårt mot såväl ungdomar på väg ut i arbetslivet som mot dem som har varit utan jobb länge, säger LO:s ordförande Wanja Lundby-Wedin.

Nöjda med satsning på vården av äldre

Vårdförbundet är nöjt med att regeringen satsar på vården av äldre. Men förbundet saknar samtidigt förslag för att förändra värderingen av kunskapen hos förbundets medlemmar och styrmedel för en effektivare vård där kunskapsutveckling sätts i fokus för samtliga vårdens professioner.

Vårdförbundet är mycket kritiskt mot att regeringen jämställer sänkt skatt med satsningar på kvinnors ekonomi. För Vårdförbundet handlar den strukturella lönediskriminering av kvinnor om hur samhället värderar den kunskap som traditionellt finns hos kvinnor.

”Låga löner i offentlig sektor inte bara en kvinnofråga”

– Akademiskt utbildade kvinnodominerade grupper är bland de största förlorarna i den strukturella lönediskrimineringen. Detta är ingen ”kvinnofråga”, det är en bred samhällsfråga där traditionella värderingar fortfarande tillåts styra, säger Vårdförbundets ordförande Anna-Karin Eklund.

Lärarförbundet kritiserar budgetförslaget för att det är för snålt mot kommunerna. Det behövs mångdubbelt mer för att kommunerna ska klara ”sina utmaningar”, säger förbundet, som också kräver höjda lärarlöner.

Inga nyheter för SKL

SKL tycker att budgetförslaget ”innehåller få nyheter för kommuner och landsting”, samtidigt som förbundet varnar för att kommunernas och landstingens budgetar kommer att bli betydligt svagare kommande år än 2010, när de tillsammans redovisar ett rekordöverskott på över 20 miljarder kronor.

Vårdföretagarna välkomnar satsningarna på patientsäkerhet, kömiljarden, skärpt vårdgaranti och omvårdnadslyft. Organisationen efterlyser dock bland annat att vårdvalet ska utökas till att gälla också specialistvården.

Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida