1960 års barnmorskor visar upp sig på kulturnatten Uppsala

1960 års barnmorskor visar upp sig på kulturnatten Uppsala
Stockholms barnmorskestudenter 1959-1960. Genom åren har de tillsammans skrivit en mängd dagböcker om sin vardag.

Barnmorskorna som tog examen på Södersjukhuset i Stockholm 1960 har hållit ihop sedan dess. På Medicinhistoriska museet i Uppsala visar de i morgon sina uniformer, broscher och en av alla dagböcker de skickat mellan sig genom åren.

Förutom på galgar kommer sex modeller klädda i uniformerna att mingla runt bland museibesökarna på eftermiddagen.

– En av modellerna är en äkta barnmorska, en av oss. Resten är inlånade modeller eftersom vi andra inte kommer i uniformerna längre, berättar barnmorskan Marianne Bengtsson.

Två utbildningar i landet

På den tiden fanns det bara två ställen i landet där man efter sjuksköterskeutbildningen kunde fortsätta att läsa till barnmorska, Stockholm och Göteborg. De 25 eleverna kom från utbildningar runt om i landet så uniformerna varierade. 

– När vi hade gått ut fortsatte vi att hålla kontakten via en brevdagbok vi skickade mellan oss. Där delade vi med oss av livets sorger och glädjeämnen. Så vi känner varandra rätt väl vid det här laget. Tillsammans har vi fått ett 30-tal barn och över 70 barnbarn, säger Marianne Bengtsson.

Böckerna i Tams arkiv

Det har också blivit 23 träffar genom åren och förra året deponerade de alla sina skrivböcker utom den senaste i Tams arkiv, tjänstemanna- och akademikerorganisationernas centrum för dokumenthantering och forskning. Där blir de tillgängliga för allmänheten 25 år efter att barnmorskorna har slutat skriva.

– Men den senaste boken ska vi ha med oss på museet i morgon. Nu är vi bara 14 kvar som skriver och i morgon blir nog sista gången vi ses, spår Marianne Bengtsson.

Evenemanget ingår i Kulturnatt Uppsala.

Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida