Jönköping. Jobbade som sjuksköterska utan att ha legitimation

Jönköping. Jobbade som sjuksköterska utan att ha legitimation
Sjuksköterskan hade inte klarat kurserna och hade ingen legitimation. Arkivbild: Mostphotos

Arbetsgivaren hade inte gjort en ordentlig kontroll.

I nästan två månader hade sjuksköterskan arbetat på akutmottagningen vid Länssjukhuset Ryhov i Jönköping när det upptäcktes att han saknade legitimation, skriver Jönköpings-Posten.

Mannen studerade på sjuksköterskeprogrammet, men hade fått underkänt på ett flertal kurser. Men det hade inte arbetsgivaren kollat upp. Hans Dahlberg, personalchef för Jönköpings sjukvårdsområde, erkänner att kontrollen har brustit.

– Samtidigt är det en svår balansgång. Då vi rekryterar till sommaren måste vi ta in nyutbildade som ännu inte hunnit få sina legitimationer, säger han till Jönköpings-Posten.

Tidningen har pratat med anställda som är upprörda över misstaget.

– Det är ett jättestort fel som har begåtts. Den här mannen har fått vårda akut sjuka och har på egen hand givit läkemedel till våra patienter, säger en av de anställda.

I nuläget är det inte känt att sjuksköterskan begått något fel under sina två månader på akuten.

Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida