Sjuksköterskornas ordförande i Bahrain dömd

Sjuksköterskornas ordförande i Bahrain dömd
Roula al-Saffar greps tillsammans med andra sjukvårdsanställda i samband med massprotesterna mot regimen i Bahrain i februari-mars i år.
< Foto: Amnesty international

En militärdomstol i Bahrains huvudstad Manama har funnit ordföranden i Bahrains sjuksköterskeförbund skyldig till försök att stjälpa landets regering.

I slutet av sommaren ställdes Roula al-Saffar, ordförande i Bahrains sjuksköterskeorganisation, tillsammans med ytterligare 19 sjukvårdsanställda inför militärdomstol åtalade för att ha försökt störta regeringen i Bahrain.

Roula al-Saffar ingår i en grupp sjukvårdsanställda som greps för omstörtande verksamhet tidigare i år. De hade tagit hand om skadade demonstranter som sökt sig till sjukhus i samband med protester mot regimen.

De åtalade har hela tiden nekat till anklagelserna, som innebär att de ska ha bedrivit hets mot regimen, ockuperat sjukhuset med våld, stulit läkemedel och förvarat vapen på sjukhuset.

Ordföranden i  militärdomstolen meddelade vid en kort session att den funnit de 20 åtalade skyldiga och att påföljden kan bli upp till 15 års fängelse. 

Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida