förebyggande hälsovård

Norge inför hpv-vaccination för pojkar

Norge inför hpv-vaccination för pojkar
Från och med skolåret 2018/19 ska även norska pojkar erbjudas gratis hpv-vaccin. Arkivbild: Mostphotos

Nästa år kommer pojkar i årskurs 7 i Norge att erbjudas gratis hpv-vaccination, meddelar Norges hälsominister Bent HŸie.

Tidigare har bland andra Australien och Kanada infört hpv-vaccinering även för pojkar.

Hpv-viruset orsakar livmoderhalscancer hos kvinnor, men ligger också bakom andra cancerformer i huvud- och halsområdet som ökat på senare år. Hpv är den vanligaste sexuellt överförbara infektionen bland både kvinnor och män.

I Sverige erbjuds alla flickor gratis hpv-vaccin från årskurs 5 eller 6. Folkhälsomyndigheten håller på att ta fram ett kunskapsunderlag som ska ligga till grund för ställningstagande till om även pojkar i Sverige ska vaccineras inom det allmänna vaccinationsprogrammet för barn.

Mer om ämnet

Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida