Nu startar festivalen för allas lika värde

Nu startar festivalen för allas lika värde
I dag inleds Göteborgs femte HBTQ-festival.
Arkivbild: Colourbox

För femte året arrangeras HBTQ-festivalen i Göteborg. Den inleds i dag och för första gången deltar Vårdförbundet i manifestationen.

Festivalen äger rum i Bältesspännarparken intill Kungsportsavenyn och för första gången har en regnbågspark byggts upp.

På söndag är det grande finale med parad genom staden; från Operan till Liseberg.

Flera TCO-förbund deltar, däribland Lärarförbundet och SKTF. Samt Vårdförbundet.

– Vi tycker att det är viktigt att på det här sättet visa att vården ska vara jämlik alldeles oavsett vem man är, säger Brith Holm, förtroendevald i Vårdförbundets avdelning i Västra Götaland och en av arrangörerna.

Vårdförbundet deltar med tält, monter och profilprodukter.

En nödvändig festival

”Festivalen behövs för att förändra världen”, säger arrangörerna. Programpunkterna är många, omkring 400, och bland talarna finns Tiina Rosenberg, Mian Lodalen och Maria Sveland.

Besökarna kan också lyssna på föredrag om äldre HBT-personer och särskilda boenden, om att motverka diskriminering i arbetslivet och om att komma ut på arbetsplatsen. Bland mycket, mycket annat.

Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida