Han tar över som Vårdförbundets nya förhandlingschef
Mathias Åström blir ny förhandlingschef för Vårdförbundet vid årsskiftet. Efter årets historiska avtalsrörelse med blockad och strejk, kliver han rakt in i nästa. Mathias Åström är en facklig veteran, som lett förhandlingarna för Lärarförbundet många år.
Nu står det klart att Vårdförbundets nya förhandlingschef blir Mathias Åström, som varit förhandlingschef på Lärarförbundet, i dag Sveriges lärare, i 18 år. Han tar över rollen efter Vårdförbundets nuvarande förhandlingschef Annelie Söderberg.
Mathias Åström tillträder till årsskiftet och landar just inför starten av nästa års avtalsrörelse som är ovanligt stor då många fackförbund och arbetsgivare förhandlar om omkring 500 kollektivavtal.
Mathias Åström har lång erfarenhet av facklig förhandling. Innan Lärarförbundet arbetade han med liknande uppgifter på dåvarande fackförbundet Sif.
Vårdförbundets nya förhandlingschef
Hur känns det?
– Det känns pirrigt, utmanande och väldigt kul. Jag har jobbat för lärarnas yrkeskår i 18 år. Jag ville gärna ha en ny utmaning i ett annat stort yrkesförbund. När Vårdförbundet knackade på var det dags, säger Mathias Åström.
– Det är spännande att ansluta till Vårdförbundet, som är ett modigt fack- och professionsförbund där lön, villkor- och professionsfrågorna ständigt är aktuella. Inte minst nu när vi går in i en ny avtalsrörelse.
Du har varit förhandlingschef för lärarna. Hur kommer det till nytta hos Vårdförbundets medlemmar?
– Båda förbunden har sammanhållna professionsgrupper med stark yrkesetik. Även om skolans och vårdens värld skiljer sig, så finns tydliga likheter i att yrkes- och villkorsfrågorna så oerhört tydligt är varandras förutsättningar. Du kan inte göra ett bra jobb i ditt yrke om du inte har schyssta förutsättningar. Det gäller lärare, likväl som sjuksköterskor, barnmorskor, röntgensjuksköterskor och biomedicinska analytiker.
– Det här är några av samhällets viktigaste jobb. Mitt hjärta brinner för att de ska få rätt förutsättningar. Det behövs högre löner för kunna rekrytera människor till de här viktiga yrkena, och förutsättningar för att de ska kunna hitta balans mellan jobb och återhämtning. De ska kunna ta sig genom arbetsdagen utan att behöva gå ned på deltid. Det har Vårdförbundet skickligt fört ut i årets avtalsrörelse.
Trivs i engagerad miljö
Vad har din långa fackliga erfarenhet rustat dig med?
– Jag trivs i en engagerad miljö, med att driva saker tillsammans med andra. Jag är uppvuxen i ett Folkets hus så att säga. Att vara i en fackföreningsrörelse är något av det finaste man kan göra. Att tänka ”vi gör det här tillsammans”, driva något på arbetsplatsen och få det genomfört. Det är en enormt häftig känsla.
Förhoppningarna från Vårdförbundets medlemmar är alltid stora på förhandlingschefen. Vad är dina starka sidor som förhandlare?
– Jag är rätt bra på att analysera förutsättningar och motpart. Jag tänker på vad motparten har för frågeställningar och hittar vår ingång. Det handlar om att hitta dörren in, att se hur vi har lösningarna på deras behov. Då kan arbetsgivarens öron öppnas. Det har jag haft nytta av genom åren.
– Jag kan också knyta ihop sammanhangen. Vården och skolan är sammanflätade med å ena sidan riksdag och regering och å andra sidan huvudmännen kommuner och regioner. Jag ser sambanden och det finns alltid möjligheter. Det är klart att staten behöver ta tydligare ansvar för välfärdens utveckling.
Apropå det så fick Lärarnas fackförbund igenom en statlig satsning, Lärarlyftet, för att öka statusen för lärarna. Behövs något liknande för Vårdförbundets yrkesgrupper?
– Jag ställer inte ut några recept. Det är förbundets politiker som stakar ut riktningen. Jag kliver in och lyssnar och ställer mig till förfogande. Jag kommer att med nyfikna öron lyssna på förbundet.
Efter blockad och strejk
Hur är det att tillträda efter en historisk konflikt där Vårdförbundet och arbetsgivarna stått så långt ifrån varandra i arbetstidsfrågan?
– Den frågan vill jag passa på. Det är att gå långt in i arbetsuppgifterna. Jag är ödmjuk inför uppdraget. Jag ska lyssna noga på styrelsen, ordförande Sineva Ribeiro och nuvarande förhandlingschefen Annelie Söderberg.
– Men det är en väldig styrka att vården är på toppen av svenska folkets priolista. Det ger oss starka argument för lön och villkor. Arbetstidsfrågan är väldigt prioriterad fråga hos medlemmarna. Arbetstiderna behöver jobbas med, vi har för höga sjuktal. Utan vården stannar Sverige.
Vad har du personligen för erfarenhet av svensk vård?
– Jag har med mig en känsla av vårdyrkenas stora betydelse. Min mamma arbetade som distriktssköterska och min bror tidigare som anestesisjuksköterska. Så i samtalen vid köksborden har vården alltid funnits med.
Nästa avtalsrörelse är extra stor då många fackförbund förhandlar samtidigt. Hur ser du på möjligheterna att nå framgång med löneutveckling och förkortad arbetstid?
– De här frågorna arbetas det för fullt med i Vårdförbundet just nu. Jag kommer att lyssna in och bli en del av de strategierna när jag tillträder. Jag ser fram emot att jobba nära förbundets förtroendevalda och kansli för att tillsammans skapa ett bättre arbetsliv för Vårdförbundets medlemmar.
– I en avtalsrörelse med så många samtidiga avtal, synliggörs både möjligheter och hinder, som vi i förbundet det kommer behöva analysera noga för att manövrera oss till framgång.
Hur förbereder du dig?
– Jag kommer ha lite överlappning med nuvarande förhandlingschefen. Sedan är styrelsen och Sineva Ribeiro centrala för min introduktion. Jag ser också fram emot att besöka olika vårdverksamheter och få ett inifrånperspektiv.
Fakta om nya förhandlingschefen
Namn: Mathias Åström
Ålder: 57 år
Utbildning: Lärare
Karriär: Förhandlingschef på Sveriges lärare (tidigare Lärarförbundet). Liknande arbete vid dåvarande Sif. Dessförinnan rekryteringsansvarig, samt internationell sekreterare på TCO.
Familj: Fru, två utflugna döttrar och två barnbarn
Fritidsintressen: Naturen och livet på landet, som sedan något år är en liten, liten gård i Huddingeskogarna.