Jättekampanj ska stoppa falska läkemedel
Med en 20 miljoners kampanj i tv, tidningar och på Internet vill Läkemedelsverket försöka stoppa den ökande försäljningen av falska läkemedel på nätet. I kampanjen, som startade i mitten av oktober och ska pågå i tre år, ingår bland annat Crime medicine, en påhittad webbsida liknande dem som utlovar läkemedel »snabbt, smidigt och utan recept«.
Läkemedelsverkets egen undersökning visar att mer än var tredje svensk kan tänka sig att köpa läkemedel på nätet. Näthandeln kallar verket rysk roulett och ser ett nytt folkhälsoproblem torna upp sig.
– Okunskapen är stor. Många tror att vi som myndighet kan kontrollera läkemedel på nätet men det kan vi inte, säger Ursula Forner, kommunikationsdirektör på Läkemedelsverket.