Barnmorskan Ulla Waldenström prisas för sina forskningsinsatser

Barnmorskan och professorn i omvårdnad vid Karolinska institutet, Ulla Waldenström, får Barnmorskeförbundets hederspris för sin nationella och internationella forskning om sexuell och reproduktiv hälsa.

– Jag blev mycket rörd. Det känns väldigt fint, och roligt att det inte är samma gap mellan kliniskt verksamma barnmorskor och oss forskare som man ibland kan se på sjuksköterskesidan, säger Ulla Waldenström.

Barnmorskeförbundets ordförande Ingela Wiklund konstaterar att Ulla Waldenström är en förebild för många unga barnmorskor och sjuksköterskor med forskarambitioner. Hennes forskning har haft en central betydelse för att göra barnmorskor, sjuksköterskor, läkare och andra inom hälso- och sjukvården medvetna om kvinnors upplevelser av och inställning till barnafödande.

Priset överlämnas på barnmorskeförbundets konferens Reproduktiv hälsa i Stockholm nästa vecka.

Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida