Barnmorskor i mödravården hissar varningsflagg

Kraftigt utökade arbetsuppgifter gör att den förebyggande hälsovården blir lidande.
Högst 85 inskrivna gravida kvinnor per barnmorska. Det är vad som rekommenderas enligt de nationella riktlinjerna. I bland annat Stockholms län har barnmorskorna i snitt 120 kvinnor.
I en debattartikel som publicerades i flera dagstidningar i helgen kräver barnmorskorna inom mödravården utökade resurser.
Förutom överinskrivningen är det flera orsaker till att situationen håller på att bli ohållbar i och med att arbetsuppgifterna har utökats kraftigt, skriver de.
- Fler kvinnor behöver extra stödåtgärder på grund av förlossningsrädsla.
- Fler kvinnor är överviktiga och behöver motiveras till en sundare livsstil.
- Många unga kvinnor röker, det förebyggande arbetet med att få gravida att sluta röka kommer att ta mer tid.
- Fler kvinnor har utländsk bakgrund, vilket kan betyda utökade behov.
- Hot och våld i nära relationer är ett stort problem där barnmorskan behövs för att identifiera, hjälpa och stötta de drabbade kvinnorna och deras familjer.
- Tio procent av de gravida kvinnorna uppvisar symtom på depression.
Författarna till debattartikeln kräver nu att regeringen redan i vårbudgeten ger mer resurser till det förebyggande hälsovårdsarbetet på barnmorskemottagningarna.