Kristina Hammoura, verksamhetschef: Tillsammans kan vi skapa ännu bättre förutsättningar för framtidens folkhälsa
Det är positivt att frågan om egenvård i skolan engagerar. Genom att tillsammans lyfta betydelsen av kunskap, prevention och hälsofrämjande arbete kan vi skapa ännu bättre förutsättningar för framtidens folkhälsa, skriver Kristina Hammoura i en slutreplik.
Det gläder mig att min debattartikel väckt vidare reflektion och dialog kring hur vi tillsammans kan stärka kunskap om hälsa och egenvård tidigt i livet.
Jag uppskattar Mia Göransdotter Hammars replik och det viktiga arbete som redan görs inom elevhälsan och av skolsköterskor runt om i landet.
Just därför är det också värdefullt att fortsätta lyfta frågan om hur kunskap kring egenvård kan få en ännu tydligare och mer självklar plats genom hela skolgången, som en del av det långsiktiga folkhälsoarbetet.
Det är positivt att frågan engagerar och fortsätter att diskuteras. Genom att tillsammans lyfta betydelsen av kunskap, prevention och hälsofrämjande arbete kan vi skapa ännu bättre förutsättningar för framtidens folkhälsa.
// Kristina Hammoura, verksamhetschef
Säg vad du tycker i Vårdfokus!

Lönerna, arbetsmiljön, utbildningen — vad får dig att tända till?
På Vårdfokus Debatt vill vi höra vad du tycker om sådant som rör din jobbvardag. Texter publiceras på vardfokus.se och i tidningen.
- Skriv kort och kärnfullt.
- Redaktionen väljer bland de texter som kommer in — vi kan alltså inte lova att alla publiceras.
- Vi vill att din text inte har publicerats någon annanstans tidigare.
- Skicka med ett foto på dig.
- Mejla texten till debatt@vardfokus.se.