Debatt   |  Global hälsa 6 maj

Mia Hejdenberg, Läkare utan gränser: Kvinnors liv och hälsa hotas när ideologi går före medicinska behov

Kvinnors liv och hälsa hotas när ideologi går före medicinska behov
En särskilt oroande utveckling är den nya amerikanska biståndspolicyn, Promoting Human Flourishing in Foreign Assistance (PHFFA), skriver Mia Hejdenberg, sjuksköterska och medicinsk humanitär rådgivare, Läkare Utan Gränser. Foto: Läkare utan Gränser och Getty Images.
Detta är en debattartikel. Skribenten står själv för åsikterna i texten.

När tillgång till sexuell och reproduktiv hälsa begränsas får det dödliga konsekvenser. Men medicinsk vård måste baseras på patienternas behov och vetenskapliga fakta – inte ideologi, skriver Mia Hejdenberg, sjuksköterska och medicinsk humanitär rådgivare på Läkare Utan Gränser.

”De var två flickor från samma familj – båda var 15 år och gravida. De ville fortsätta med sin skolgång. De smög ut i skogen på jakt på örter. De tillredde örterna och drack dem, i tron att drycken skulle leda till en abort. De fick svåra magsmärtor och föräldrarna tog dem till sjukhuset. Med några minuters mellanrum dog de båda två. De hade blivit förgiftade.”

Varannan minut dör en kvinna runt om i världen på grund av graviditet eller förlossningskomplikationer, och osäkra aborter är en av de främsta orsakerna till mödradödligheten.

Vittnesmålet ovan kommer från en av mina kollegor i Kongo-Kinshasa. Det hade lika gärna kunnat gälla en annan kvinna, på en annan plats i världen där lagstiftning, sociala normer eller fattigdom gör det svårt eller omöjligt att avbryta en graviditet på ett säkert sätt.

Vården i världen är under attack

Och dessa platser riskerar att bli fler. För i en tid där den globala hälsan och vården är under attack på många sätt – attentat mot sjukhus, blockering av humanitära insatser, indragningar av bistånd och diskriminerande policyförändringar – riskerar redan sårbara grupper att drabbas värst.

En särskilt oroande utveckling är den nya amerikanska biståndspolicyn, Promoting Human Flourishing in Foreign Assistance (PHFFA). Den är en utvidgning av den så kallade Mexico-City-policyn, eller Global Gag Rule, som förbjuder organisationer som får amerikansk finansiering att tillhandahålla aborter.

Men nu går man längre än så – organisationer får inte förespråka abort, informera om möjligheterna till abort eller remittera till en annan mottagning.

Att arbeta med sexuell och reproduktiv hälsa och tillhandahålla säkra aborter är en självklar del av Läkare Utan Gränsers arbete, och både sjuksköterskor och barnmorskor är oumbärliga i dessa insatser. Vi vet av erfarenhet att så fort tillgången till sexuell och reproduktiv hälsa begränsas så får det dödliga konsekvenser.

Effekter av det minskade globala biståndet

För kvinnor fortsätter att bli gravida mot sin vilja. Och finns det inte möjlighet att göra en säker abort så utsätter sig många för enorma risker för att försöka avbryta graviditeten. Det handlar om allt från att dricka giftiga örter eller klorin till att försöka utföra aborten själv med en rostig spik eller en glasskärva. Läkare Utan Gränser tar dagligen emot kvinnor med blödningar, sepsis eller andra skador från osäkra aborter.

Den amerikanska policyn handlar inte heller ”bara” om förbud kring säker abortvård utan också att organisationer som arbetar med mångfald, jämlikhet och inkludering samt “genusideologi” blockeras från finansiering. Begreppen är så breda att det i praktiken lär inskränka vård för hbtqi-personer, etniska minoriteter och andra marginaliserade grupper.

Läkare Utan Gränser ser redan effekterna av det minskade globala biståndet. I Haiti, exempelvis, har lokala organisationer förlorat stöd till arbetet med att tillhandahålla preventivmedel och i Kongo-Kinshasa stoppades en beställning av 100 000 kit till överlevare av sexuellt våld, som bland annat innehöll läkemedel för att förebygga hiv och andra sexuellt överförbara infektioner.

Satsningar på SRHR minskar även i Sverige

Även Sverige har minskat satsningarna på sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter, SRHR. Enligt en rapport från RFSU så har andelen svenskt bistånd till SRHR minskat med 35 procent sedan 2018 och är nu på en rekordlåg nivå. Samtliga riksdagspartier säger att området är prioriterat, men pratar mindre om att finansieringen sjunker. Ord måste leda till handling.

Minskningen av biståndet och de diskriminerande policyförändringarna är en giftig cocktail. Utvecklingen riskerar i slutändan att leda till högre mödradödlighet, större spridning av sexuellt överförbara sjukdomar – och inte minst, en enorm psykologisk börda för alla grupper vars rätt till vård inskränks.

För mig som sjuksköterska står en sak klar: medicinsk vård måste baseras på patienternas behov och vetenskapliga fakta – inte ideologi.

Att neka någon livräddande vård är inte bara en politisk handling. Det är ett brott mot det medicinska och humanitära uppdraget. Det är hög tid att vända tillbaka till vårdens första princip: att hjälpa den som behöver, med all kunskap och alla verktyg som står till buds.

// Mia Hejdenberg, sjuksköterska och medicinsk humanitär rådgivare, Läkare Utan Gränser

Säg vad du tycker i Vårdfokus!

Ung kvinna sitter med korslagda ben på golvet i sitt vardagsrum med en dator, papper och penna framför sig.
Foto: Getty Images

Lönerna, arbetsmiljön, utbildningen — vad får dig att tända till?

På Vårdfokus Debatt vill vi höra vad du tycker om sådant som rör din jobbvardag. Texter publiceras på vardfokus.se och i tidningen.

  • Skriv kort och kärnfullt.
  • Redaktionen väljer bland de texter som kommer in — vi kan alltså inte lova att alla publiceras.
  • Vi vill att din text inte har publicerats någon annanstans tidigare.
  • Skicka med ett foto på dig.
  • Mejla texten till debatt@vardfokus.se.

Vårdfokus / Nyhetsbrev

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för dig i vården. Gratis varje vecka direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Vårdfokus sparar mina uppgifter
Skickar formuläret...
Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida