Avtal klart för idéburen vård: ”Saknar extra ersättning vid förskjuten arbetstid”

Nu är ytterligare ett kollektivavtal i hamn. Det gäller för Vårdförbundets medlemmar som är anställda inom civilsamhället och idéburen vård. En extra ledig dag per år och längre tid med föräldralön är några av förbättringarna. Men Malin Kenas, förtroendevald på Ersta sjukhus, saknar samma hårda regleringar kring förskjuten arbetstid som gäller i regioner och kommuner.
”Superavtalsåret”, då Vårdförbundet förhandlar med sex olika arbetsgivarorganisationer om nya kollektivavtal, fortsätter.
I våras blev HÖK25, som gäller för kommuner, regioner och kommunala bolag, klart. Nyligen kom facket också överens med arbetsgivarsidan om nya villkor för medlemmar i privat sektor.
I dagarna skrevs även det nya kollektivavtalet med Fremia, som företräder 5 000 arbetsgivare inom kooperation, civilsamhälle och idéburen välfärd, under av parterna. Totalt omfattas 450 medlemmar som jobbar i bland annat stiftelser och patientorganisationer samt vissa fristående bvc-mottagningar.
− Även i det här avtalet har vi lyckats få igenom en arbetstidsförkortning och högre ersättningar – förbättringar som kommer att synas i lönekuvertet och göra skillnad i vardagen, säger förbundsordförande Sineva Ribeiro i ett pressmeddelande.
Övertidsersättning även vid deltidsarbete
Löneutrymmet är samma som på övriga avtalsområden: 6,4 procent på två år. Löneökningen gäller retroaktivt från 1 juni 2025.
Arbetstidsförkortningen innebär en extra ledig dag om året som kan tas ut som en hel- eller två halvdagar. OB-ersättningen höjs med 3,4 procent från 1 oktober i år och ytterligare 3 procent vid samma datum 2026.
Precis som på andra avtalsområden ersätts mertid med övertid, vilket innebär att även de som jobbar deltid får övertidsersättning vid extraarbete.
Villkoren för föräldraledighet blir också bättre. Från och med nästa år ökar antalet dagar med föräldralön till 180 dagar jämfört med tidigare 150.
Tydligare regler för dygnsvila och fortsatt utbyggnad av delpension är andra områden som Vårdförbundet lyfter fram.
Vill se förkortad veckoarbetstid
Sjuksköterskan Malin Kenas är förtroendevald på avdelning 4 och 5 på Ersta sjukhus, som drivs av Ersta Diakonisällskap. Hon tycker att arbetstidsförkortningen med en dag per år är i snålaste laget.
− Vad blir det totalt – fem sekunder per dag? Det är ett steg på vägen, men i längden vill jag se en förkortad veckoarbetstid för att vi ska orka jobba ända till pensionen, särskilt när pensionsåldern hela tiden skjuts upp, säger hon till Vårdfokus
Något hon saknar i avtalet med Fremia, som exempelvis finns i HÖK25, är hårdare regleringar kring flyttade arbetspass. Inom kommuner, regioner och kommunala bolag har det blivit dyrare för arbetsgivaren att förskjuta arbetstiden men detta nämns inte i Fremia-avtalet.
− När vi är kort om folk blir det passbyten med kort varsel utan någon extra ersättning, konstaterar Malin Kenas.
Vårdförbundet förhandlingschef Mathias Åström säger att det inte varit en fråga i förhandlingarna:
− Vi har helt enkelt ingen regel som öppnar för förskjuten arbetstid i Fremia-avtalet.
Då ska nya avtal vara klara
Under 2025 ska Vårdförbundet omförhandla centrala kollektivavtal med sex arbetsgivarorganisationer. Här är några viktiga datum.
31 mars: Kollektivavtalet HÖK24, mellan Vårdförbundet och Sveriges kommuner och regioner (SKR) och Sobona (som företräder de kommunala bolagen) går ut.
31 maj: Kollektivavtalet med Fremia, som representerar 5 000 arbetsgivare inom bland annat idéburen vård, går ut.
30 september: Kollektivavtalen med Arbetsgivarverket (för medlemmar inom bland annat Försvaret, Kriminalvården och IVO) och Arbetsgivaralliansen (idéburna organisationer som Svenska kyrkan) går ut, liksom ambulansavtalet med Almega Vårdföretagarna.
31 december: Kollektivavtalet med Almega Vårdföretagarna (Capio, Praktikertjänst med flera) går ut.