Backpackande barnmorskan Ayaan: ”Med den kunskap vi har kan man rädda liv”
Barnmorskan Ayaan Hassan jobbar och föreläser i Sverige, Norge och i Somaliland. Hon ser sig som en backpacker, som ständigt fyller på sin mentala ryggsäck med verktyg för att hjälpa andra.
I ett välbärgat hem i Somalias huvudstad Mogadishu står den då nioåriga Ayaan Hassan beredd när hennes pappa kommer innanför dörren.
– Har du sett grannbarnen? Varför har vi det så bra och andra inte?
I dag, 36 år senare, skrattar Ayaan Hassan i sin grönskande lägenhet i Sollentuna, när hon berättar hur hennes far brukade säga att det var som ett korsförhör varje gång han kom hem. Men det var där någonstans, i de stora klassklyftorna, som hennes driv, engagemang och dröm föddes: Ayaan Hassan skulle hjälpa andra – genom att bli barnmorska.
– Jag vet egentligen inte var det kommer ifrån att jag skulle bli just barnmorska, men det har alltid funnits där i bakhuvudet, säger hon.
Drömmen befästes när hon följde med som tolk åt sin mamma när hon förlöstes i Sverige. Det var så häftigt att vara med om.
Lyssna på Ayaans berättelse i poddform:
Innehållet i det här blocket kan inte visas
Du har valt att inte acceptera cookies på vårdfokus.se, därför kan inte detta innehåll visas.
Ändra mina inställningar för cookies
Pluggade till barnmorska med barnen
Vägen dit började redan när hon var 16 år, då hon hoppade in som vårdbiträde på flera korttidshem i Dalarna, dit familjen hade flyttat. Sedan dess har hon jobbat som både undersköterska och sjuksköterska.
År 2017, när hennes barn började högstadiet tog även hon nästa steg, och studerade till både barnmorska och onkologisjuksköterska på samma gång. Hon och barnen satt uppe på kvällarna och studerade tillsammans. De med sina svenska- och matteläxor, hon med sina böcker om födande och om döende.
– Det finns inget mer fantastiskt än att välkomna ett barn till livet. ”Hej lilla liv!” Men det är lika fint att få säga ”Tack och god natt” och ge ett värdigt avslut.

Dotterns sjukdom gav mer kraft
Döden hade redan tidigare varit närvarande i hennes liv och gett det en knuff i rätt riktning, när ett av hennes barn blev svårt sjuk.
– Som desperat mamma bad jag till Gud och lovade att ägna resten av mitt liv åt att hjälpa andra om barnet fick överleva.
Barnet överlevde, och Ayaan Hassans livslånga driv fick en ny dimension. Men vad skulle hon göra nu och hur?
Ayaan Hassan
Yrke: Barnmorska och onkologisjuksköterska.
Arbetsplats: Frilansar som barnmorska över hela Sverige och Norge. Timanställd som onkologisjuksköterska på Karolinska Solna, ABE-enheten.
År i yrket: 6 år som barnmorska. 9 år som sjuksköterska.
Ålder: 45 år.
Bor: I Sollentuna, Stockholm.
Drömyrke som barn: ”Barnmorska!”
Förebild: ”Jag har mött många fantastiska personer i vården. När jag blir stor vill jag vara som dem! – Jordnära. Ödmjuk. Genuin. Tar sig tid. Personer som jobbar med hjärtat.”
Bakgrund: Flyttade till Sverige från Somalia vid 10 års ålder. Började jobba på olika korttidshem i Dalarna i tonåren, och fortsatt som undersköterska fram till sjuksköterskeexamen 2016.
Skulle du säga att du har ditt drömjobb?: "Ja, det var ännu häftigare än jag trodde. Jag älskar mitt jobb! Folk säger att jag jobbar så mycket och ska akta så jag inte jobbar ihjäl mig. Men jag kan fortfarande ligga och vänta på nästa dag som ett barn som väntar på julafton."
”Vi måste dela med oss av vår kunskap”
2011 tog hon med sina barn på en semesterresa till Somalia och Somaliland för att visa upp sitt ursprung.
Nyfiken som hon är tog hon med dem till samhällena bortom sevärdheterna. De enorma klyftorna gjorde sig påminda igen. Där fanns sjukhus så avancerade att tekniken inte fanns i Sverige – och sjukhus som inte ens kunde ge födande kvinnor en avskild britsplats. Det var då det gick upp för henne, det var ju här i Somaliland som hon kunde göra skillnad.
– I Somaliland blir det så påtagligt: Att med den kunskap vi har kan man rädda liv. Och den kunskapen måste vi dela med oss av.

Fyller en ryggsäck med ord, beröringar och arbetssätt
De följande åren ägnade hon åt att förbereda sig. På semestrarna åkte hon tillbaka till Gabiley i Somaliland för att lära sig mer om strukturen och vården där. På hemmaplan började hon frilansa som barnmorska för att kunna styra över sin tid – och för att få fler kollegor att lära sig av.
– Jag har en erfarenhetsryggsäck som jag fyller hela tiden. På jobbet, på flyget. Det kan vara ord, beröringar eller arbetssätt vid suturering. Sådant som jag känner att det här kan jag använda på nästa ställe för att hjälpa en födande kvinna.
Kunskapsutbytet har stärkt den kliniska blicken
2018 började Ayaan Hassan föreläsa och hålla i workshops i Gabiley om det svenska arbetssättet och teamarbetet. De senaste åren har nordiska kollegor följt med. Förra året visade de bilder av svenska förlossningsrum. Nästa gång vill de lokala barnmorskorna ta med dem ut till de födande.
– Jag har alltid varit tydlig med att den här utbildningen och kompetensen har vi i Sverige och så här gör vi – hur gör ni? Det är ett kunskapsutbyte där de får välja vad de vill ta till sig från oss.
Hon får med sig minst lika mycket kunskap från dem.
– Min kliniska blick har stärkts. Jag har till exempel lärt mig reagera på diffusa signaler på preeklampsi och koppla in läkare tidigt. Att lita på det jag ser framför mig och inte bara på värdena på maskinerna.

”Jag vill tro på att individer kan göra skillnad”
Ayaan Hassan och kollegorna har ingen organisation i ryggen och betalar för resan själva. Gabileyregionen står för boende, mat och transport på plats. Ayaan Hassan brukar få med sig arbetsmaterial som blivit över från svenska sjukhus eller privatpersoner. Nästa gång får hon även med sig arbetskläder.
– Jag vill tro på att individer kan göra skillnad. Jag vill inspirera mina barn till att bli goda människor i den här världen som inte är så god längre. Vi kan skapa och forma våra egna liv och försöka förstå andra människor.