utbildning

Kurser om våld mot kvinnor blir obligatoriska

Kurser om våld mot kvinnor blir obligatoriska
Målet med obligatoriska kurser om kvinnovåld är att upptäcka, förhindra och förebygga våld samt att höja kompetensen i frågorna, enligt jämställdhetsminister Åsa Regnér. Foto: Kristian Pohl/Regeringskansliet.

Sjuksköterska hör till de utbildningar där kunskap om våld mot kvinnor ska ingå från och med höstterminen 2018. Kompetensen ska höjas på alla utbildningar där studenterna i sina yrken kommer att möta kvinnor och barn som utsatts.

Kurser om våld mot kvinnor ska bli obligatoriska på vissa universitets- och högskoleutbildningar, säger jämställdhetsminister Åsa Regnér (S) till DN. Det rör till exempel utbildningarna till läkare, psykolog, tandläkare, sjuksköterska, fysioterapeut, jurist och socionom. Även polisutbildningen som nu håller på att ses över ska innehålla mer kunskap om kvinnovåld, enligt TT.

Det handlar om studenter som i sitt yrkesliv senare kommer att möta utsatta kvinnor och barn samt män som vill ha hjälp att bryta sin våldsamhet.

Läs också: Alla på akuten ska kunna ställa frågor om våld

Ändringen i examensordningen införs vid halvårsskiftet nästa år och börjar därmed gälla inför höstterminen 2018.

Mer om ämnet

Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida