Måste jag binda upp mig efter examen?

Jag ska börja sista terminen på sjuksköterskeutbildningen i januari. Nu har jag blivit erbjuden en anställning med lön under sista terminen mot att jag binder upp mig att stanna i regionen i nio månader efter examen. Jag har hört att bindande utbildningskontrakt är ogiltiga. Därför undrar jag om detta avtal gäller.
Utbildningskontrakt med återbetalningsskyldighet som tecknats med en kommun eller region efter den 15 april 2022 är ogiltiga när det gäller specialistutbildningar och utbildning till barnmorska.
Grundutbildningen omfattas dock inte av denna bestämmelse.
Vårdförbundet avråder generellt från att teckna avtal med bindningstid. Kontakta gärna Vårdförbundet Direkt för vidare rådgivning.
Fråga Vårdförbundet!
Har du en fråga? Du som är medlem i Vårdförbundet kan ringa direkt till 0771-420 420 eller ställa din fråga på webben. Här hittar du fler frågor från Frågeakuten!