Först ut som avancerad specialistsjuksköterska: ”Utmanar den traditionella läkarrollen”
Som avancerad specialistsjuksköterska har Elin Holmstrand 55000 kronor i lön. Som specialistsjuksköterska hade hon 47 500. Foto: Tobias Andersson
Kompetens

Först ut som avancerad specialistsjuksköterska: ”Utmanar den traditionella läkarrollen”

Efter en tuff utbildning och en rörig omorganisation är Elin Holmstrand nu den första avancerade specialistsjuksköterskan på Skaraborgs sjukhus. Men rollen saknar fortfarande definition, och hon möts ibland med okunskap av läkarkollegorna.

Elin Holmstrand promenerar med uppmärksam blick genom sjukhusets oändliga korridorer. Efter ett drygt år här på Skaraborgs sjukhus i Skövde vågar hon fortfarande inte ta några genvägar, utan håller sig till de säkra rutterna.

Skaraborgs sjukhus har verksamhet på ytterligare tre orter, och större delen av arbetslivet har Elin Holmstrand tillbringat på kirurgavdelningen i Lidköping. 2023 började hon utbilda sig till avancerad specialistsjuksköterska i kirurgisk vård.

Två månader in på utbildningen kom besked om att akutmottagningen och intensivvårdsavdelningen i Lidköping skulle stängas, trots högljudda protester från både medarbetare och medborgare.

Porträttbild på Elin Holmstrand
Elin Holmstrand. Foto: Tobias Andersson

– Min arbetsplats var i gungning. Jag förstod direkt att vi inte skulle ha någon kirurgavdelning kvar, säger Elin Holmstrand.

Intensiv utbildning gav energi

Mitt i utbildningen fick hon byta avdelning, arbetsort och närmaste chef. Nedstängningen blev tuff, inte minst känslomässigt.

– Jag trodde inte jag skulle bli så påverkad av något som hände på min arbetsplats. Men det blev jag.

Nu är Elin Holmstrand stationerad på kirurgi- och urologimottagningen här i Skövde, och känner att hon har börjat landa. Samtidigt har hon en ny roll att komma in i, som den första avancerade specialistsjuksköterskan på Skaraborgs sjukhus.

Utbildningen gav energi under en i övrigt omtumlande period.

– Den är jättetuff, och jättekul. Inte så omvårdnadsfokuserad som den ordinarie specialistsjuksköterskeutbildningen, det är mer fysiologi och patofysiologi, mycket mer fördjupning i den medicinska kunskapen.

Elin Holmstrand

Bor: Lidköping.
Ålder: 50 år.
Familj: Sambo och två barn.
Gör: Avancerad specialistsjuksköterska på Skaraborgs sjukhus i Skövde.
Fritid: Är gärna i sommarstugan på en ö utanför Kållandsö. ”Det är bara jag, min gubbe och vår hund på ön. Det är avkoppling deluxe.”
Driver mig: ”Nyfikenhet på att lära mig mer. Jag är rädd för att stagnera.”

En utmaning som passade Elin Holmstrand.

– Jag gillar att lära mig nytt, blir lite less på att göra samma sak. Går det för lång tid utan att något händer så blir jag rastlös.

Hade en långsiktig plan

Redan när programmet för att bli avancerad specialistsjuksköterska lanserades 2012 visste hon att det var något för henne. Det var hela anledningen till att hon blev specialistsjuksköterska från början.

– Jag tycker så himla mycket om att jobba med patienter. Som det ser ut i dag finns inte så många karriärvägar. Det här var ett sätt att klättra på en karriärstege, ha möjlighet att utvecklas med medicinskt fokus och samtidigt vara kvar i patientvården, säger Elin Holmstrand.

Avancerade specialistsjuksköterskan Elin Holmstrand står i en sjukhuskorridor framför en bänk och en maskin med en skärm på hjul som hon kan rulla med sig.
”Jag försöker vara en jobbig nyfiken människa”, säger Elin Holmstrand som skuggar sina kollegor två dagar i veckan för att höja deras kompetens. Foto: Tobias Andersson

Det saknas fortfarande en definition av vad rollen som avancerad specialistsjuksköterska innebär i Sverige. Nationella vårdkompetensrådet föreslog 2023 för regeringen att det bör införas som ett reglerat yrke i Sverige, men sedan dess har det inte lämnats några nya besked.

Att få en nationell definition på plats är viktigt för att göra rollen känd och öka sjuksköterskors karriärmöjligheter, anser Elin Holmstrand. Bland kollegorna som hon studerade med i Linköping är det inte alla som fått tjänster som motsvarar deras nya kompetens. Det gäller att ha arbetsgivaren med sig från början.

Föränderlig arbetsbeskrivning

På vägen ut genom dörrarna på den västra sidan av sjukhuset i Skövde hejdas hon i steget av en äldre dam med rollator.

– Jag är så trött och yr, jag vet inte vart jag ska. Kan du hjälpa mig?

Elin Holmstrand tar henne stadigt under armen och hjälper henne bort till hissarna, samtidigt som hon försöker reda ut slutmålet. Efter en stund är hon tillbaka, bara för att direkt bli stoppad igen. Den här gången av två äldre damer, som inte heller vet vart de ska. Det krävs en stunds läsande på skyltar och kartor innan Elin Holmstrand kan peka dem i rätt riktning.

Man försöker lösa en förmodad sjuksköterskebrist genom att försämra utbildningen. Men det finns ingen sjuksköterskebrist, det är bara brist på sjuksköterskor som vill jobba inom vården.

En viss rörighet har präglat Skaraborgs sjukhus efter den stora omorganisationen. Att sjukhuset i Skövde inte var involverat från början gjorde det svårare att utforma den nya tjänsten. Nu finns en arbetsbeskrivning på plats, med utgångspunkten att den ska vara föränderlig och kunna anpassas efter hand.

– Det känns bra än så länge. Vi känner på var jag gör mest nytta, säger Elin Holmstrand.

Hon är placerad på den kombinerade kirurgi- och urologiavdelningen, men inriktar sig på kirurgavdelningen. En vanlig vecka ägnar hon tre dagar åt att ronda patienter och jobbar på samma sätt som läkarna traditionellt gör.

Skuggar sina kollegor

På torsdagar och fredagar har hon en helt annan uppgift: att skugga en sjuksköterska eller undersköterska för att hitta saker som kan göras bättre, inte minst när det gäller prioritering och bedömning av patienterna.

– Vi jobbar med ett projekt som heter ”Gör om, gör rätt” och jag tittar på om sjuksköterskan ställer de relevanta frågorna till patienten. Du kan ha sju, åtta patienter och vissa är jättesjuka. Då kan det vara bra att få hjälp att sålla, vad är viktigt här och nu?

Projektet ”Gör om, gör rätt”

Projektet ”Gör om, gör rätt” startade vid Skaraborgs sjukhus i början av 2025. Det leds och drivs av Anna Forsberg, professor i vårdvetenskap vid Lunds universitet. Målet är mer personcentrerad vård och mindre administration. Elin Holmstrand är delprojektledare på sin avdelning.

Arbetssättet med skuggning har de utvecklat själva.

– Vi ser det som att rollen som avancerad specialistsjuksköterska inte bara handlar om att komplettera läkare, utan också om att höja omvårdnadskompetensen och den medicinska kompetensen hos sjuksköterskor och undersköterskor, säger Elin Holmstrand.

Till skillnad från läkarna är hon på plats varje dag. Många kollegor har inte jobbat med kirurgi tidigare, och tycker det är skönt att det finns en sjuksköterska med högre kompetens tillgänglig. Ibland kan det vara bekvämare att ställa frågor till henne än till läkaren.

Avancerade specialistsjuksköterskan Elin Holmstrand står utomhus omringad av ett högt torrt gräs. Hon är iklädd blå arbetskläder och tittar mot kameran.
I den nya rollen har Elin Holmstrand bytt skiftjobb mot dagtidsarbete och lediga helger. Fritiden är nästan borta – men hon mår bättre. Foto: Tobias Andersson

– Sedan upplever jag också att en del patienter har lättare att prata med mig. Jag går gärna tillbaka och pratar en stund till efter att vi haft ronden, och då kommer det ofta fram fler saker.

”Faller på sin egen orimlighet”

Läkarförbundet är emot införandet av avancerade specialistsjuksköterskor i vården. Det är dock inget som Elin Holmstrand märker av i vardagen. Läkarkollegorna har varit positiva, även om en viss förvåning eller okunskap ibland lyser igenom.

– Du utmanar den traditionella läkarrollen och det är klart att det finns svårigheter i det. Alla tycker inte det är jättekul att en sjuksköterska ringer och ställer frågor, vissa tycker det ska vara en läkare, säger Elin Holmstrand.

Alla system är inte heller anpassade för avancerade specialistsjuksköterskor, vilket bland annat gör att hon av rent tekniska skäl inte kan skriva röntgenremisser.

Avancerad specialistsjuksköterska

  • Sveriges enda utbildning för att bli avancerad specialistsjuksköterska finns vid Linköpings universitet, med inriktningen kirurgisk vård. Avancerade specialistsjuksköterskor ska kunna undersöka, bedöma och diagnostisera komplexa hälsoproblem samt behandla och följa upp med ett helhetsperspektiv.
  • Studier från Storbritannien, Australien, USA och Sverige visar att avancerade specialistsjuksköterskors vård är högkvalitativ, kostnadseffektiv och patientcentrerad. Rollen bidrar till kontinuitet, tillgänglighet och trygghet.

    Källa: Nationella vårdkompetensrådet.

Under sommaren gick Moderaterna ut med att de vill förkorta bland annat sjuksköterskeutbildningen genom att slopa kandidatuppsatsen, för att studenterna snabbare ska komma ut och jobba i vården. Förslaget har väckt stark kritik från bland annat Vårdförbundet. Elin Holmstrand skräder inte heller orden:

– Jag tycker det är så dumt att det faller på sin egen orimlighet. De tror väl att en sjuksköterska är en människa som delar ut piller.

Överbryggar kunskapsklyftor

Den som uttrycker sig på det sättet förstår inte vad sjuksköterskeyrket handlar om, menar hon – att göra kvalificerade bedömningar, ta till sig ny kunskap och samtidigt förhålla sig kritisk till ny forskning.

– Man försöker lösa en förmodad sjuksköterskebrist genom att försämra utbildningen. Men det finns ingen sjuksköterskebrist, det är bara brist på sjuksköterskor som vill jobba inom vården.

Skaraborgs sjukhus

Är en del av Västra Götalandsregionen och har verksamhet i Falköping, Lidköping, Mariestad och Skövde.

Som avancerad specialistsjuksköterska kombinerar man avancerad omvårdnadskompetens med kompetens inom medicin. Det blir ett sätt att överbrygga klyftorna mellan kunskapsområden som traditionellt ansetts höra till sjuksköterske- respektive läkaryrket, enligt Elin Holmstrand.

Hon beskriver sig själv som prestigelös. Vill jobba brett, fortsätta göra allt som kan behövas inom ramen för en sjuksköterskas uppgifter, och samtidigt utvecklas och utmanas. Så att hon inte tröttnar, utan kan vara kvar där hon trivs – med patienterna.

– Jag ska inte göra allas jobb och vara läkare och sjuksköterska samtidigt hela tiden. Men jag kan jämka ihop kompetenserna.

Vårdfokus / Nyhetsbrev

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för dig i vården. Gratis varje vecka direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Vårdfokus sparar mina uppgifter
Skickar formuläret...
Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida