Så jobbar vi

Erfaren sjuksköterska i ny roll stöttar nya kollegor

Erfaren sjuksköterska i ny roll stöttar nya kollegor
Att utvecklingsledaren Jenny Pettersson (t h i bild) finns gör det dagliga arbetet tryggare, tycker sjuksköterskorna Olle Bergwall och Artur Nilsson. Vid datorn syns enhetschef AnnSofie Nyman. Foto: Gunnar Svedenbäck.

På Sunderby sjukhus har man en funktion som kallas utvecklingsledare. Jenny Pettersson är en erfaren specialistsjuksköterska som avlastar i det dagliga avdelningsarbetet. Det minskar stressen och gör nya kollegor tryggare i sin roll.

AnnSofie Nyman är enhetschef på vårdavdelning 51 för kirurgi och urologi på Sunderby sjukhus i Norrbotten. För tre år sedan skulle hon anställa en teamsjuksköterska, men hade egentligen något annat i kikaren.

–  Teamsjuksköterska är en viktig funktion, men jag tycker inte alltid att den funkar optimalt, säger hon.

Rollen utgörs av en kliniskt erfaren sjuksköterska som ofta har funktionen att vägleda andra sjuksköterskor, syssla med utvecklingsarbete och introducera nyanställda.

– Många gånger får de även täcka upp när chefen är frånvarande, sitta med korttidsrekrytering och annan administration. Det tycker jag är slöseri med kompetens.

Avdelning 51 har patienter med komplexa behov och samtidigt många nyutexaminerade sjuksköterskor som behöver stöd i sitt lärande.

– Där har jag ofta ryckt in på avdelningen, till exempel vid hemgångsprocedurer. Jag tycker ju sånt är roligt, men det gör mitt chefsuppdrag splittrat, berättar AnnSofie Nyman.

Ny roll för erfaren sjuksköterska

Vad hon saknade var en erfaren sjuksköterska som avlastade på avdelningen så att nya kollegor fick tid att bli bekväma i sina roller. AnnSofie funderade på hur man skulle kunna utveckla teamsjuksköterskerollen och hade specialistsjuksköterskan Jenny Pettersson i åtanke.

Jenny gillar utmaningar och dessutom varit lärare tidigare. Tillsammans utformade de en ny inriktning kallad ”utvecklingsledare”.

– Uppdraget med att coacha kollegor och utveckla arbetet lät ju jätteroligt, säger Jenny Pettersson.

Som utvecklingsledare jobbar hon dagtid på vardagar, finns tillhands när flödet hakar upp sig och stöttar i utmanande lägen för den som är ny. Som att sätta infarter på svårstuckna patienter eller när en patient blir akut dålig och behöver en sjuksköterska hela tiden.

– Eller när en patient ska skrivas ut, då kan det bli diskussion med kommunen om exempelvis utökade insatser på hemmaplan. Sådant tar mycket tid och kan vara stressande om man inte har rutin. Jag hjälper även till vid övergång från iva till oss så att den blir trygg och lugn för patienten.

Enhetschef AnnSofie Nyman på vårdavdelning 51 för kirurgi och urologi på Sunderby sjukhus i Norrbotten.
Enhetschef AnnSofie Nyman fick idén att göra om teamsköterskerollen till en utvecklingsledare som utgör ett viktigt stöd ute på avdelningen. Foto: Gunnar Svedenbäck

Teamledare som stöttar

Jenny och AnnSofie är alltid med på morgonmötet för att få koll på dagen, därutöver rycker Jenny in där det finns behov.

– På eftermiddagen är det mycket utskrivningar, då stöttar jag med allt runtomkring det. Men jag håller också utbildningar och utvecklar rutiner.

Olle Bergwall tog examen i somras och tycker Jennys roll är jätteviktig, särskilt när man ibland är ensam sjuksköterska på sju patienter.

– Då är det toppen att hon kan ta dialogen med kommunen vid hemgång. Jenny är som en slags teamledare som drar i trådarna, håller koll på patienter som kommer in eller ska hem och är ett extra par händer när det behövs. Och man kan fråga henne om allt!

Sjuksköterskan Artur Nilsson är också ganska ny på sitt jobb. Han berättar att Jenny hjälper alla vårdlag liksom påminner om att ta rast och gå hem i tid.

– Om det är en komplex patient eller upprörd anhörig som man inte vet hur man ska bemöta så kan hon coacha, men också vara med om det behövs. Det ger en stor trygghet.

Bättre kontinuitet och stöd i ledarskapet

AnnSofie Nyman tycker att avdelningen nu fått en annan kontinuitet i arbetsflödet. Själv kan hon fokusera på det övergripande och hinner vara mer närvarande som chef. Dessutom har flera sjuksköterskestudenter valt att stanna kvar och jobba extrasom undersköterskor just på grund av utvecklingsledarfunktionen.

– Men upplägget bygger på att jag har en daglig och nära kommunikation med min utvecklingsledare, och att vi hela tiden arbetar utifrån ett ”vi”. Annars hade det inte funkat.

Att inte ingå i ett vårdlag med generellt patientansvaret gör att Jenny Pettersson kan engagera sig i patienter eller situationer där hon verkligen behövs, vilket gjort det lättare att lämna tankar på jobbet när hon går hem.

– Jag har ändå fullt upp, ingen annan dag är den andra lik och kan trots det gå hem i tid. Det är världens bästa jobb!

Så här gjorde de på Sunderbyn

Problemet med svårt sjuka patienter och många nyexaminerade:
Avdelning 51 har komplexa och ofta svårt sjuka patienter. Samtidigt har man en sjuksköterskegrupp där många är unga och nyexaminerade och behöver stöd i sitt lärande. Enhetschefen fick ofta rycka in på avdelningen för att avlasta, vilket påverkade hennes egen arbetssituation.

Lösningen blev en ny roll på avdelningen: 
Funktionen teamsjuksköterska gjordes om till utvecklingsledare. En erfaren specialistsjuksköterska avlastar på avdelningen så att nya kollegor blir mer trygga i sina roller. Personen finns på plats dagtid måndag till fredag och hjälper till både praktiskt och psykologiskt. Utvecklingsledaren håller även utbildningar och utvecklar rutiner.

Resultatet blev bättre flöde och ökad trygghet:
Jämnare arbetsflöde och färre situationer där det hakar upp sig. Nyanställda upplever mer trygghet med en erfaren kollega som kan stötta, vägleda och rycka in rent praktiskt när belastningen är hög eller vid komplexa situationer. Enhetschefen kan fokusera på andra uppgifter och samtidigt vara mer närvarande som chef.

I dag har även kirurgavdelningarna 52 och 53 varsin utvecklingsledare.

Vårdfokus / Nyhetsbrev

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för dig i vården. Gratis varje vecka direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Vårdfokus sparar mina uppgifter
Skickar formuläret...
Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida