kongressen 2022

Vad var dagens viktigaste beslut? 3 kongressombud svarar

Vad var dagens viktigaste beslut? 3 kongressombud svarar
Kongressombud på Vårdförbundets kongress i Uddevalla 2022. Foto: Maria Steén.

Större administrativt stöd till lokalavdelningar och mer utbildning till medlemmar och förtroendevalda. Det var några av de viktigaste besluten på kongressens tredje dag, enligt tre ombud.

Lotha Valand, specialistsjuksköterska barn och ungdom, distriktssköterska och doktorand, avdelning Västernorrland:

Lotha Valand. Foto: Per Bengtsson.

– Det är svårt att säga. Jag är nöjd med de flesta besluten. Det var många avtalsfrågor som avhandlades, men flera av dem är redan berörda i HÖK22. Det är bra att det finns så många kompetenta personer på plats, som kan klargöra sakförhållanden. Till exempel förhandlingschefen Annelie Söderberg. Det är intressant att höra hennes perspektiv, särskilt gällande hur mycket man är beredd att offra för att till exempel korta arbetstiden med en halvtimme eller timme.

Martin Håland. Foto: Per Bengtsson.

Martin Håland, narkossjuksköterska, ordförande avdelning Västra Götaland:

– Att Vårdförbundet ska se över det administrativa stödet till lokalavdelningar. Som ordförande gör jag allt ifrån att beställa fika till att arkivera papper.

Kerstin Lilja. Foto: Per Bengtsson.

Kerstin Lilja, barnmorska, ordförande avdelning Jämtland:

– Jag tycker att det är bra med satsningar på utbildning för huvudskyddsombud och regionskyddsombud. Under pandemin har det blivit många 66:a-anmälningar till Arbetsmiljöverket hos oss, så skyddsombuden har fått mycket praktisk övning, men för att Arbetsmiljöverket ska handha anmälningarna måste de vara skrivna på ett särskilt sätt som kan kräva lite teoretisk kunskap också.

Vårdfokus / Nyhetsbrev

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för dig i vården. Gratis varje vecka direkt i din inkorg.
Jag godkänner att Vårdfokus sparar mina uppgifter
Skickar formuläret...
Hämtar fler artiklar
Till Vårdfokus startsida