Besparingarna i Skåne kan ha lett till minst fem dödsfall
Fem dödsfall under förra året misstänks bero på platsbrist vid Skånes universitetssjukhus. Socialstyrelsen har därför skärpt kontrollen av de skånska akutsjukhusen.
– Vi har sett i avvikelserapporteringar att det finns problem kopplade till överbeläggningar och ”utlokalisering av patienter”, det vill säga att patienter ligger på andra avdelningar än de borde. Det kan få allvarliga konsekvenser, säger läkaren och inspektören Thomas Fridén på Socialstyrelsen, som jobbar med tillsyn av sjukvården i bland annat Skåne, till Sydsvenskan.
Trots att förre sjukhuschefen, Bent Christensen, för bara något år sedan lovade att utöka antalet platser på grund av den bekymmersamma situationen med långa köer på akutmottagningarna har det i år försvunnit fler vårdplatser än tidigare år – sammanlagt 90 stycken. Nu finns det enligt Sydsvenskan ungefär 1070 platser kvar. Sjukhuset dras med stora besparingskrav och nyligen infördes anställningsstopp.
– Det här har Vårdförbundet varnat för i många år, att nerdragning av vårdplatser i kombination med ständiga anställningsstopp leder till fler patientskador, säger Vårdförbundets ordförande i Skåne, Mats Runsten till Vårdfokus.
Mer om ämnet
- Anställningsstopp på Skånes universitetssjukhus – igen
- Regionledningen i Skåne snabbutreder situationen på universitetsssjukhuset
- Vårdplatsbrist ledde till dödsfall på Skånesjukhusets akutmottagningar
- Skarp kritik mot akuten i Malmö efter dödsfall
- Polisanmäler ledningen på akuten i Lund för vållande till hustruns död
- Kris för akutvården i Skåne