Frågeakuten

Vårdfokus experter svarar på frågorna som rör arbetslivet
Frågeakuten  |  Ledighet

Besked om semester

Besked om semester
Illustration: Anna Windborne-Brown

Hur länge kan arbetsgivaren dra på ett besked om önskad ledighet vid jul?

30 januari

Svar: Enligt semesterlagens § 11 ska arbetsgivaren lämna besked om begärd semester 2 månader innan den begärda ledigheten.

Om särskilda skäl finns kan besked lämnas senare, dock om möjligt minst en månad före ledighetens början.

Arbetsgivaren har skyldighet att samråda med den anställde och dennes fackliga företrädare om förläggningen. Om det inte går att komma överens beslutar arbetsgivaren.

(uppdaterat 210409, tidigare svar var felaktigt)

Fråga Vårdförbundet Direkt!

Har du en fråga? Du som är medlem i Vårdförbundet kan ringa direkt till 0771-420 420 eller ställ din fråga på webben.

Här hittar du fler frågor från frågeakuten!

Vårdfokus nyhetsbrev

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss i vården. Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

Anställning

arbetsmiljö

Arbetstider

Bemanningsbranschen

Chef

covid-19

Delegering

Ersättningar

etik

kollektivavtal

ledighet

Lön & avtal

meddelarfrihet

Medlemskap

nyanställd

Omplacering

pension

sjukskriven

Student

tjänstledig

Villkor