Frågeakuten

Vårdfokus experter svarar på frågorna som rör arbetslivet
Frågeakuten  |  Ledighet

Min semester är inte godkänd

Min semester är inte godkänd
Illustration: Anna Windborne-Brown

Jag ska ha sommarsemester om två dagar men den är inte godkänd i vårt personalsystem. När ska semestern vara godkänd?

23 augusti

Svar: Enligt semesterlagen §11 ska man få besked senast två månader före ledighetens början. Om det finns särskilda skäl kan detta undantas. Dock bör man även då få beskedet minst en månad innan.

Fråga Vårdförbundet Direkt!

Har du en fråga? Du som är medlem i Vårdförbundet kan ringa direkt till 0771-420 420 eller ställ din fråga på webben.

Här hittar du fler frågor från frågeakuten!

Vårdfokus nyhetsbrev

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss i vården. Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

Anställning

arbetsmiljö

Arbetstider

Bemanningsbranschen

Chef

covid-19

Delegering

Ersättningar

etik

kollektivavtal

ledighet

Lön & avtal

meddelarfrihet

Medlemskap

nyanställd

Omplacering

pension

sjukskriven

Student

tjänstledig

Villkor